Ayaklarım Çok Küçük

Ayaklarım Çok Küçük

Ayak boyunun küçük olması bazı kadınlar için çok çekiciyken bazen de çok küçük olması problem yaratabilir. Çok küçük ayaklı kadınlar veya erkekler ayakkabı bulmakta zorlanabilir. Erkekler için iş biraz daha kolaydır. Unisex ayakkabılarda çok küçük numaralar da bulunmaktadır.

Fakat kadınlar için durum zordur. Çünkü çok küçük numaralı ayakkabılar sadece çocuk ayakkabılarında vardır ve spor ayakkabı dışında bulmak oldukça zordur. Ayakların 1-2 cm büyümesi veya 1 numara büyümesi mümkündür. Bunu doğal yollarla yapabilirsiniz. Doktora danışarak da size egzersiz vermesini isteyebilirsiniz. Ayak egzersizleri hem ayakla ilgili problemlerinizi hem de ayağınızın uzamasını sağlayacaktır. Ayrıca çok zayıfsanız biraz kilo alarak da ayağınızın büyümesini sağlayabilirsiniz.

Ayak Egzersizleri

Ayak egzersizleri ayaklarınızın 1-2 cm uzamasını, ayaklardaki kas zayıflığını önleyerek daha yapılı bir ayağa sahip olmanızı ve kan akımını arttırarak ayağın daha az yorulmasını sağlar. Doktora danışarak bu egzersizleri isteyebilirsiniz veya videolu, anlatımlı, resimli egzersizlerden yararlanabilirsiniz.

Eğer ayağınızda bir rahatsızlık varsa ayak egzersizlerini öğrenene kadar bir uzman kontrolünde yapmanız gerekir. Ayak egzersizlerini ayağı birkaç santim uzatmak, ayak bileğini inceltmek, düz tabanlığı geçirmek için yapabilirsiniz. Egzersizleri yaparken herhangi bir ağrı hissederseniz egzersizleri bırakmanız gerekir. Bu nedenle en önemli nokta bir uzmana danışarak yapmaktır.

  • Öncelikle ayak parmakları ile yere bırakılan uygun bir cismi alma ve havada birkaç saniye tutma hareketi yapabilir. Bu hareket 4-5 kez tekrar edilmelidir.
  • Ayak parmakları ile ince bir kağıt yırtmaya çalışma hareketi yapılabilir.
  • Çıplak ayak ile kum ya da yumuşak bir zaminde yarım saat yürüme hareketi yapılabilir. Yumuşak zeminde yürürken parmak ucuna kalkıp sonra da topuğa basarak küçük hareketler yapılabilir.
  • Ayak altına küçük bir sert, kırılmayacak bir şişe konularak çok bastırmadan ileri- geri yuvarlama yapılabilir.
  • Ayak bileği pedala basma hareketi yapılarak ileri-geri hareket ettirilebilir.
  • Ayak parmaklarını bükerek ayak bileği ile daireler çizme hareketi yapılabilir.

Ayak egzersizlerini yaptıktan sonra yarım saat ayağınızı dinlendirmeniz gerekir. Her ne için bu egzersizleri yapıyorsanız, devamlılık çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki 3-4 gün yapma ile istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Gün aşırı yaparak 6-7 ay devam ederseniz etkisini farkedeceksinizdir. Herhangi bir beklenmedik durumda doktora kesinlikle başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ