Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Ayaklar tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok kullandığımız, yıprattığımız bir dış organımızdır. Günlük hayatın temposunda ya da iş hayatımızda oldukça yorucu durumlarla karşılaşılabilir. Bu yorucu günlerin tüm yükünü ayaklar çekmektedir. Bu nedenle ayaklarda üzerine basamama hissini verecek kadar ağrılar oluşabilir.

Yoğun iş temposuna sahip bireylerde, özellikle sürekli ayakta kalarak çalışılan işlerde ayak ağrılarına sıkça rastlanır. Uzun süre ayakta kalmak, ayak tabanına sürekli baskı uygulayacağından dolayı ilgili bölgede ağrıya, sancıya neden olabilmektedir. Ağrıyan ve sızlayan ayağın üstüne basmakta zorluk çekilir.

Ayak Tabanlarının Ağrımasının Nedenleri Nelerdir?

  • Tabanlarda yoğun ağrı hissetmek çok fazla ayakta durmanın ve yorulmanın göstergesidir. Ayak tabanlarına yapılan baskı sonucunda ağrılar oluşur. Kişiye ayaklarının üzerine basamayacak kadar bir etkiye sebep olur. Bu durum genellikle uzun süreli olarak ayakta kalan ve yoğun çalışan kişilerde görülür.
  • Ayakta yapılan yoğun egzersiz ve sporlar da ayakların üstüne basamayacak kadar ağrıya neden olabilmektedir. Ayaklara gereğinden ve taşıyabileceğinden fazla yükle baskı yapmak dayanılmayacak ağrılara neden olabilir. Bu ayak tabanı ağrıları genelde sabah kalktığında hissedilir.
  • Ayak tabanındaki ağrı kişinin kilosuyla doğru orantılıdır. Kişinin kilosu ne kadar fazlaysa, ayaklara yapılan basınç ve yüklenilen ağırlık da o kadar fazladır. Bu nedenle “ayaklarımın üstüne basamıyorum” şikayeti yoğun çalışanların yanı sıra yüksek kilolara sahip kişilerden de gelmektedir.
  • Ayak tabanında meydana gelen bozukluklar da ayakların üstüne basamayacak etkiyi yaratabilir. Taban formunun bozulmasıyla basıncın etkisi daha yoğun hissedilebilir ve ağrılara neden olabilir.
  • Romatizmal hastalıklar da ayak tabanında yoğun ağrılara neden olmaktadır.
  • Gün içerisinde yapılacak olan egzersizlere ısınmadan başlamak vücudun her bölgesinde hasara yol açabileceği gibi ayak tabanlarında da ağrılara neden olabilir. Egzersizlere aniden ve ısınmadan başlanmamalıdır.
  • Topuk dikeni rahatsızlığı bulunan kişilerde de ayak tabanında ağrılar meydana gelir. Diken batıyormuş hissi oluşması sebebiyle kişi ayaklarının üzerine basamaz.

Ayak Ağrılarına Karşı Ne Yapılmalıdır?

  • Özellikle ağrının arttığı dönemlerde uzun süre ayakta kalma durumu en aza indirilmeli ve kişi uzanarak istirahat etmelidir. Yoğun bir iş temponuz varsa ara ara oturarak dinlenilmelidir.
  • Eğer sorun romatizmal bir sebebe dayanıyorsa, doktor kontrolü son derece önemlidir. Aksi halde ağrı ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Yine topuk dikenine sahip kişilerin de mutlaka doktor kontrolüne giderek bu sorundan kurtulmaları gerekmektedir.
  • Ayakların üzerine basamama şikayetine sahip kişiler fazla kiloya sahipse mutlaka kilo fazlasından kurtulmalıdır. Düzenli egzersiz yaparak dengeli beslenerek kilo vermelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ