Reklam

Ayakta Fazla Kalamama

  • 15 Mayıs 2017
  • 3.234 kez görüntülendi.
Ayakta Fazla Kalamama

Ayakta fazla kalamama durumu birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle ayak kaslarında oluşan güçsüzlük, hamlama gibi durumlar günümüzde sıkça rastlanılmaktadır. Bunların dışında sinirlerde hasar veya sıkışma, kronik rahatsızlığı olan kişiler, yaşlanma, geçmişten kalma yaralanma ve kaza sonucu ayaklarda oluşan hasarlar gibi birçok nedene bağlı olarak kişi kendisini sürekli halsiz ve yorgun hissedebilmektedir.

Meslek gereği sürekli ayakta durması veya hareket halinde olması gereken kişilerde belirli bir süre sonra kaslarda oluşan tahrişe bağlı olarak yorulma, halsizlik ve sürekli dinlenme hissi oluşabilmektedir.

Ayakta Fazla Kalamamanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinir hasarı

Sinirler beyinden aldığı sinyali vücuda göndererek fonksiyonunun sağlanmasına yardımcı olurlar. Bütün sinirler doğrudan veya dolaylı olarak beyne bağlıdır ve sinirler üzerinde kaza, yaralanma gibi nedenlere bağlı veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı olarak oluşan hasar, zedelenme, sıkışma gibi nedenlere bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ayak bölgelerindeki sinirlerin hasar görmesi veya zedelenmesi durumunda kişi kendisini sürekli olarak yorgun veya halsiz hissedebilmektedir. Bu durum sürekli ayakta kalamama hissine yol açabilmektedir.

2-)Yaşlanma

Yaşlanma durumunda vücutta anabolik (yapım) fonksiyonlarda yavaşlama ve katabolik (yıkım) fonksiyonlarında artış görülmeye başlamaktadır. Buna bağlı olarak kişinin bağışıklık sistemi düşer, kronik veya akut hastalıklar oluşmaya başlar ve kişi kendisini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmeye başlar. Bu durum fiziksel aktiviteler üzerinde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır ve sürekli ayakta duramama veya uzun süreli yürüyememe gibi komplikasyonlar ortaya çıkar.

3-)Kronik rahatsızlıklar

Özellikle romatizmal rahatsızlıkları olan kişilerde kişi bacak kasları üzerinde aralıklı olarak ağrı hissetmeye başlayabilmektedir. Bu durum kişinin fiziksel aktivitelerinde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bunun dışında diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklarda kan basıncının yükselmesine bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik, şeker hastalığında ayakta yaralar oluşması gibi yan etkiler oluşabilmektedir.

3-Ayak Eklemi, Kıkırdak Dokusunda Hasarlar ve İltihaplanmalar

Eklem veya kıkırdak dokusu üzerinde oluşan enfeksiyonlar veya geçmişten kalma bu yapılar üzerinde oluşan hasarlar kişinin fiziksel fonksiyonlarında olumsuz sonuçlar oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle geçmişten kalma yaralanma, kaza sonucunda ayak burkulması, incinme, kırılma veya çatlama gibi nedenlere bağlı olarak bir süre sonra ayakta fazla duramama gibi olumsuz durumlar oluşabilmektedir.

Bunların dışında meslek gereği veya başka bir nedenden kaynaklı olarak fiziksel aktiviteleri az olan kişilerde, kilolu insanlarda yürüyüş sırasında yorgunluk ve ayakta fazla duramama gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. MyronFudge dedi ki:

    single free dating sites without registering
    dating website

  2. Koqqtj dedi ki:

    ivermectin humans – ivermectin new zealand stromectol ireland

BİR YORUM YAZ