Reklam

Ayakta Şişme ve Kızarma

  • 20 Kasım 2017
  • 3.766 kez görüntülendi.
Ayakta Şişme ve Kızarma

Ayak şişmelerinin damarsal, metabolik, hormonal ve dokusal birçok nedeni olabilir. Şişlikler sıvı birikmesi sonucu oluşur ve bilimsel adıyla ödem olarak tanımlanır. Ödem oluşması ile ayak, normalde olduğundan daha büyük görünür. Oluşan bu şişliğe kızarıklık, ağrı veya kaşıntı da eşlik edebilir.

Ayakta şişme ve kızarma sorunları yaşayan kişinin gündelik hayatı zorlaşabilir. Bu durum kısa süreli olup dinlenme ile son bulabilir. Ancak uzun süre geçmeyen şişlik ve kızarma söz konusu ise mutlaka uzman bir hekime başvurulması ve gerekli tedavinin yapılması gerekmektedir.

Ayakta Şişme ve Kızarma Neden Olur?

1-)Travma Etkenleri

Kişinin dikkatsizliği ya da kaza sonucunda ayağın zarar gördüğü durumlardır. Böyle durumlarda dokuda meydana gelen hasara göre ayakta şişme ve kızarıklık gözlenir. Ayaktaki şişme ve kızarıklığın nedenini ortaya çıkarmak için ayrıntılı muayene, ultrasonografik yöntemler ve röntgene ihtiyaç duyulabilir. Kişinin istirahati ve bazı ağrı kesici ilaçları kullanması ile iyileşir.

2-)Nöropatik Ağrı

Nöropatik ağrı, sinir uçlarında meydana gelen hasarlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Şeker hastaları bu duruma verilebilecek örneklerdendir. Şeker hastalarında kan glikoz düzeyi tam olarak ayarlanamadığında hastanın vücudunda bir takım yan etkiler meydana gelir ki bu etkilerin en yaygını ayaklarda şişme ve kızarıklıktır.

3-)İlaç Kullanımı

Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlardan bazıları ödem oluşmasına neden olur ve bu ödemler genellikle ayaklarda şişme ve kızarıklık olarak ortaya çıkar. Bu durumun önüne geçebilmek için izlenmesi gereken yol, kişinin ilaç dozunu doktor kontrolünde azaltması ya da başka bir ilaç ile tedavisine devam etmesidir.

4-)Cilt Hastalıkları

Kişinin derisinde bulunan bazı mantar, virüs ve bakteriler de ayaklarda kızarıklık ve şişmeye neden olmaktadır. Böyle bir durumda başvurulan dermatolog tarafından rahatsızlığın kaynağı bulunmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

5-)Kalp ya da Böbrek Yetmezliği

Eğer kişinin her iki ayağında birden şişlik ve kızarma söz konusu ise kalp yetmezliğinden söz edilebilir. Kalp yetmezliğinde kalbin kan pompalama gücünü kaybetmesi, böbrek yetmezliğinde ise su ve tuz dengelerindeki değişme ayaktaki şişliklerin en önemli nedenleri olmaktadır. Aşırı tuz tüketimi ve uzun süre hareketsiz kalmak da sorunu tetikleyebilmektedir.

Kişi bunun için evde basit bir test uygulayabilir. Dizlerinin altındaki kemiğin üzerine parmakla bastırıp çektiğinde çukurluk kalıyorsa, buna iz bırakan ödem denir. Bu şekilde iki ayakta da görülen ödemler kalp yetmezliğinin ya da bacaklardaki toplar damarların genişlemesine bağlı bir toplar damar ağında kan göllenmesinin bir belirtisidir ve kişinin en kısa sürede dahiliye uzmanına başvurması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. The pillar of the world is hope. Kanuri proverb Nigeria

  2. Mabelle Lawrie dedi ki:

    I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

BİR YORUM YAZ