Reklam

Bacak Ağrısı ve Uyuşma

  • 24 Mart 2017
  • 1.886 kez görüntülendi.
Bacak Ağrısı ve Uyuşma

Tüm gün vücudun büyük bir ağırlığını üstlenen bacaklarda ağrı ve uyuşma şikayetine rastlanabilmektedir. Bacaklarda hissedilen uyuşma ve ağrı, kişinin gündelik işlerini yapmasının önüne geçerek zorlu bir sürece yol açabilir. Bacak ağrısı ve uyuşma çoğunlukla travma etkenlerinden kaynaklansa da, altında yatan pek çok neden olabilir.

Bacak Ağrısı ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen ağrının en bariz nedeni travma etkenleri olduğu gibi bacak ağrısının da başlıca nedenlerinden biri fiziksel darbelerdir. Aniden ters bir harekette bulunma akabinde sık gözlenmektedir. Bacaklara doğru alınabilecek hasar akabinde kas, tendon, doku veya eklem yapıları zarar görerek ağrı problemi baş gösterebilir. Ağrıya uyuşma, hissizlik şikayeti eşlik edebilir.

Dolaşım Sistemi Bozukluğu

Vücuttaki kan dolaşımında sorunların olması; uyuşma ve karıncalanmaya davetiye çıkartır. Hareketsiz yaşam tarzı, dengesiz ve sağlıksız beslenme kan akışını olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

Diyabet(Şeker) Hastalığı

Kandaki şeker oranının yüksek olması olarak bilinen şeker/diyabet hastalığına halk arasında sık rastlanır. Tip 1 ve tip 2 diyabet olarak iki türde olan şeker hastalığı; kan dolaşımının zayıflamasına yol açarak dolaylı olarak uyuşma, karıncalanma şikayetini tetiklemiş olur. Fakat tek başına karıncalanma hissi şeker hastalığını işaret etmez. Detaylı tahlil ve tetkik için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sinir Hasarı

Bacaklarda uyuşmanın en bariz nedenlerinden biri sinir hasarıdır. Vücudun pek çok bölümünde yer alan ve duyu iletiminden sorumlu olan sinirlerin hasar alması durumunda iğne batma hissi, karıncalanma şikayeti baş gösterebilir. Çok fazla sigara ve alkol tüketenlerde, sağlıksız ve dengesiz beslenen kişilerde, diyabetik nöropati rahatsızlığı olanlarda sinir hasarına sık rastlanmaktadır.

Kramp

İstem dışı kas hareketi, sertleşmesi olarak bilinen kramplar; bacakta hissedilen ağrı ve uyuşmanın nedenleri arasındadır. Çok fazla soğuk havaya maruz kalındığında ve vitamin, mineral eksikliği durumlarında sık rastlanır. Kramp genellikle kısa süreli ve geçici olduğundan herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez.

Yanlış Pozisyonda Oturma

Kan akışını olumsuz etkileyecek yanlış pozisyonda oturma halinde bacaklarda ağrı ve uyuşma gözlenebilir. Özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışan kişilerde yanlış duruş pozisyonundan bu tarz şikayetlere sık rastlanır.

Diğer Nedenler

  • Kırıklar,
  • Kemik erimesi(osteoporoz),
  • Damar rahatsızlıkları

Şikayetin altında yatan çok ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi adına uzman doktora başvurulması önerilir.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Valuable information. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m shocked why this accident didn’t took place earlier! I bookmarked it. https://stomachulcersmedi.com stomach ulcer medication names

BİR YORUM YAZ