Bacak Lenf Bezleri

Bacak Lenf Bezleri

Lenf bezleri tüm vücudu dolaşan dolaşım sistemini andıran bir sistemdir. Dolaşım sisteminden farkı tek yönlü ucu kapalı olmasıdır. Vücudun çeşitli bölgelerinde bu sisteme ait lenf nodulları yani lenf düğümleri bulunmaktadır. Bu lenf düğümlerinin en sık gözlendiği noktalar koltuk altları, kasık bölgesi ve boğazlardır.

Lenfler vücudumuzun bağışıklık sistemi için gerekli olan elemanları üretmek ile sorumludur. Bir nevi vücudumuzun koruyucu katmanıdır. Lenf sisteminde meydana gelen bir bozukluk çeşitli kronik hastalıklara, şiddetli akut hastalıklara hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Bacak lenf bezlerinde meydana gelen çeşitli değişimler lenf kanserinin habercisi olabilir. Bunun dışında çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarının habercisi de olabilmektedir. Lenf bezlerinin sıklıkla kontrol edilmesi, büyüme ya da değişimlerin izlenmesi lenf kanseri oluşumunun erken evrelerde teşhis edilmesini sağlamaktadır. Aksi halde geç fark edilen lenf kanseri ölümcül olabilmektedir.

Bacak lenf bezlerinde bozukluk sonucu meydana gelen semptomlar;

1-)Bacaklarda Şişlik

Bacaklarda lenf nodullarında meydana gelen bozulmalara bağlı olarak şişlikler gözlenebilir. Bu durum bozulan lenf sistemi ile kan dolaşımı arasında sıvı alışverişinin durması ve ödem oluşumu olarak da açıklanabilmektedir. Bacaklarda bu duruma bağlı olarak anormal derecelerde şişlikler ve hassasiyetler meydana gelir.

2-)Kızarıklıklar ve Yaralar

Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak başlarda bacaklarda ciddi kızarıklıklar ve yaralar meydana gelmektedir. Deri üzerinde çarpma ve vurmalara bağlı olmadan morluklarda oluşabilmektedir. Bu durum hastalığın şiddetlenmesine bağlı olarak tüm vücuda yayılabilmektedir. Hastalığın erken evrelerinde meydana gelen morlukların tespit edilmesi kişinin hayatını kurtarabilmektedir.

Bacak bölgesinde çeşitli enflamasyonlar gözlenebilir. Özellikle meydana gelen bir açık yara söz konusu ise yaranın iyileşmesi gecikebilir, yara giderek büyük bir hal alabilir. Böyle bir durumda kişinin derhal tedavi altına alınması, enfeksiyon uzmanı tarafından inflamasyonun ilerlemesinin durdurulması sağlanmalıdır.

3-)Hareket Kabiliyetinde Kısıtlanma

Lenf bezlerinde meydana gelen sorunlar kişinin dolaşım sistemini de etkileyebilir. Dokulara yeterli kanın gitmemesine bağlı olarak başta uç uzuvlar olan bacaklar etkilenmektedir. Dokularda hissizlik, hareket kısıtlanması ve hareket ederken çeşitli ağrı ve acılar meydana gelebilmektedir. İleri evrelerde bacak bölgesinde meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak enfekte olan ve yeterince kan gitmeyen bölgeler kaybedilebilir ve kişi sakat kalabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. veysek yildirim dedi ki:

    Selamlar, esim dogum sonrasikimde ayaklarinda ve ayak bileklerinde olusan sisliklerden kurtulamadi, doktor kontrollerinden sonra anladigimiz, lenflerinde asiri su toplanmasindan lenfler tahrip plmus ve genislemis, deformo olmus yani. sorum bu durumun ameliyatla giderilip giderilmemesi. tip da bu teknoloji varmi, yada baska neyerden gibi tedaviler var. tesekkurler

BİR YORUM YAZ