Bacak Lif Zedelenmesi

Bacak Lif Zedelenmesi

Daha çok ani ve zorlayıcı hareketler sonucunda gözlenen lif zedelenmesine, bacak bölgesinde sık rastlanır. Kas liflerini zorlayıcı ağır fiziksel aktivitelerin yapılması, kas yırtılmasına yol açabilir. Özellikle sporla uğraşan kimselerde daha fazla görülmektedir.

Yapılan aktivite sırasında bacak liflerinin çok fazla gerilmesi, kasların kanamasına varıncaya kadar ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Lif zedelenmesi kendisini ilk olarak şiddetli ağrı ve kramplarla belli eder. Lif zedelenmesinin çok şiddetli boyutta olmasının kas yırtılmasına neden olabileceğinden bahsetmiştik.

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtılmasının en bilindik belirtisi şiddetli kas ağrıları ve spazmlarıdır. Bunun dışında aşağıdaki bulgular da baş gösterebilir;

  • Zedelenmenin olduğu bölgede şişlik,
  • Kas yırtılmasının oluştuğu kısımda renk değişimi(morarma şeklinde),
  • Kas yırtılması esnasında ses çıkması

Şayet kas yırtılması belirtilerinden bir veya bir kaçı söz konusuysa, derhal tıbbi yardım alınması önerilir.

Bacak Lif Zedelenmesi Nedenleri Nelerdir?

Kasların Fazla Zorlanması

Yapılan fiziksel aktivite sırasında bacaktaki kasların çok fazla zorlanması, haddinden fazla gerilmesi durumunda bacakta lif zedelenmesi meydana gelebilmektedir. Özellikle yapılacak spor öncesinde vücudun ve kasların yeterince ısındırılmaması, kasların spora alıştırılmamasından ötürü bu şikayete sık rastlanır.

Bu sebepten doğabilecek lif zedelenmesi veya kas yırtılmalarını önlemek adına aşağıda belirtilen hususlarda dikkatli olmakta yarar vardır.

  • Spor öncesi kasların, vücudun ısıtılması ve spora hazır hale getirilmesi(ufak egzersizlerle birlikte),
  • Kasları çok fazla zorlayıcı ani ve dengesiz hareketlerden uzak durmak

Kaslara Çok Fazla Yük Binmesi

Bacaklar bütün gün neredeyse tüm vücut ağırlığımızı üstlenen uzuvlarımız. Bacaklara haddinden fazla yük, ağırlık binmesi halinde kaslarda zedelenme meydana gelebilmektedir. Özellikle çok ağır eşya kaldırma sırasında veya vücut ağırlığının çok fazla olmasından ötürü lif zedelenmesine rastlanabilmektedir.

Ağır bir yük taşırken dengesiz hareket yapmaktan kaçınılmalı ve bütün yükün bacak kaslarına doğru verilmemesine dikkat edilmelidir. Çok ağır eşyaların taşınması yalnızca bacak kaslarında değil, belde de hasarlara yol açabileceğinden dikkatli olmakta fayda vardır.

Bacak kaslarında oluşan zedelenmeye bağlı hissedilen ağrılar çok şiddetli olabilir. Ağrının şiddeti zedelenmenin ne denli olduğuyla ilgilidir. Ağrıyı dindirmek için ilk etapta soğuk kompres uygulanabilir. Fakat kesin ve doğru tedavi yöntemi için kesinlikle uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ