Bacak ve Kasık Arası Ağrı

Bacak ve Kasık Arası Ağrı

Bacak ve kasık arası ağrı kişiden kişiye değişen nedenlerle ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bacaklarda ve kasık arasında oluşan ağrılar yaşam kalitesini düşüren ve kişide hareket kısıtlamasına neden olabilen sağlık sorunları olduğu için ağrının uzun süre devam etmesi halinde mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bacak ve kasık arasında meydana gelen ağrının sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir hakkında bilgi edinerek çok daha bilinçli bir hale gelebilirsiniz.

Bacak ve Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bacak ve kasıklarda oluşan ağrı birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sağlık sorunu kadın ve erkeklerde her yaş grubunda görülebilir, genel bir sağlık sorunudur. Hastalığın nedeni kadın ve erkeklerde farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabileceği için en doğru tanı için doktor muayenesi gereklidir.

Bacak ve kasık arasında meydana gelen ağrının belli başlı sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Travma

Bacaklarda ve kasık arasında meydana gelen ağrıların en büyük sebebi geçirilen travmatik vakalardır. Alınan şiddetin derecesine göre ağrı miktarında da değişimler meydana gelebilmektedir. Dokularda meydana gelen hasara göre uzun bir süre devam edebilen bacak ve kasık arası ağrılarda tedavi için hastanın uzun bir süre dinlenmesi gerekmektedir.

2-)Adet Dönemi

Kadınlarda 28 günde bir gerçekleşen adet kanamaları esnasında vücudun birçok farklı bölgesinde ağrı gözlenebilir. Adet döneminde görülen ağrılar arasında bacak ve kasık arası ağrıları ilk sırada yer almaktadır. Adet(regl) döneminin bitişi ile birlikte kendiliğinden geçen bu ağrılar, adet dönemi öncesinde başlayarak adet dönemi süresince devam edebilir.

3-Yumurtalık ve Testislerde Oluşan Rahatsızlıklar

Kasık arasında başlayan ve bacaklara vuran ağrıların sık görülen sebeplerinden birisi de yumurtalık ve testislerde meydana gelen sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Geçirilen kazalar, vücutta oluşan tümörler ve alınan darbelere bağlı olarak yumurtalık ve testislerde bu tarz ağrılar oluşabilir. Kadınlarda bu ağrıların oluşması ise farklı nedenlere bağlı olabilir. Yumurtalıklarda oluşan kistler, polikistik over sendromu gibi sebepler kadınlarda bu tarz ağrılara neden olabilmektedir. Tedavi için mutlaka doktora danışılmalıdır.

4-)İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bacaklarda ve kasıklarda meydana gelen ağrıların sık karşılaşılan sebeplerinden birisi idrar yolu enfeksiyonudur. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha fazla olan idrar yolu enfeksiyonu şiddetli bacak ve kasık ağrılarına neden olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi için hastanın bol bol su içmesi ilk önerilen yöntemlerden birisidir. Hastalığın diğer belirtileri arasında idrarda yanma, ateş, üşüme, mide bulantısı, bel ve kasık ağrıları yer almaktadır.

Bacak ve Kasık Arası Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaklarda ve kasık arasında meydana gelen ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Ağrının tek seferlik olması ve akut bir şekilde devam etmesi halinde tedavi için ağrı kesici ilaç kullanımı yeterli olacaktır. Kronikleşen uzun süreli ağrılarda ise sorunun daha ciddi bir hale gelmemesi için en yakın sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale ile ağrılara neden olan sağlık sorunu ortadan kaldırılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ