Bacaklarda Morarma ve Kaşıntı

Bacaklarda Morarma ve Kaşıntı

Bacaklarda oluşan morarma ve kaşıntılar genelde birbirini takip eden problemlerdir. Bu problemler bazen birbirinden bağımsız bazen de birbiriyle alakalı olabilmektedir. Bu sorunun nedenleri çevresel ve fiziksel olarak cinsiyete, yaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bacaklarda Oluşan Morarma ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda ortaya çıkan kaşıntı ve buna bağlı morarmaların nedenleri farklı farklı olabilmektedir. Gelin şimdi bu yazımızda bu nedenlerin neler olabileceğine bakalım:

1-)Alerjik Etkenler

Kişilerin nelere alerjisi olduğu birbirinden farklı olmakla birlikte bu alerjik reaksiyonların vücudun neresinde ortaya çıkacağı da farklı olmaktadır. Kişinin bir böcek ısırması sonucunda veya alerjisi olduğu bir gıdayı tükettiğinde bu kaşıntı ve morarmalar meydana gelebilmektedir.

2-)Cilt Hastalıkları

Kişinin vücudunda oluşan deri hastalığı da bacaklarda morarma ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Kurdeşen, bit, egzama, kepek ve mantar gibi durumlar vücutta kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu kaşıntı sonucunda o bölgede deri hasar görmektedir, hasarla birlikte ise deri üzerinde morarmalar meydana gelebilmektedir.

3-)İç Hastalıklar

Karaciğerde görülen rahatsızlıklar, demir eksikliği, böbrekte oluşan rahatsızlıklar, tiroid bezi rahatsızlıkları morarma ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Eğer kaşıntıyla birlikte ardından hemen morarma görülüyorsa veya tam tersi olup önce morarma sonra kaşıntı görülüyorsa, acilen bir iç hastalıkları uzmanına (dahiliye) başvurmakta fayda olacaktır.

4-)Vitamin Eksiklikleri

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler alınmadığı durumlarda bazı semptomlar ortaya çıkabilir. Bacaklarda görülen morarma ve kaşıntılar da bu vitamin eksiklikleriyle alakalı olabilmektedir.

5-)Böcek ve Sinek Isırıkları

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan böceklerin ve sineklerin ısırması sonucunda bölgede kaşıntı ve morarmalar meydana gelebilmektedir. Genelde bu morlukların ucunda sivilce benzeri sulu bir kısım bulunmaktadır. Bu kısım kaşıntı esnasında patlatılabilir. Patladıktan sonra da morluk aynı şekilde kalarak bir süre sonra iyileşerek yok olur.

6-)Stres

Genel olarak her hastalık şikayetinde ortaya çıkan stres de bacaklarda morarma ve kaşıntıya neden olmaktadır. Her kişide farklı şekilde semptomlara neden olan psikolojik bozukluklar bu tarzda sorunlara da yol açmaktadır.

7-)Travma Etkenleri

Kişinin aldığı darbeler, yaralanmalar bir süre sonra morluklara ve kaşıntılara neden olmaktadır.

Bacakta Oluşan Morarma ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Öncelikle her hastalıkta olduğu gibi bu morarma ve kaşıntıların nedenleri bulunmalıdır. Ardından şikayetlerle ilgili tedavi sürecine geçilmelidir.

  • Eğer bu bir darbe sonucu olduysa, kişi soğuk baskı yaparak bu morlukların ve kaşıntıların üstesinden gelebilir.
  • Eğer bir böcek veya sinek ısırığıyla olduysa kişinin yine soğuk baskı yapması gerekmektedir. Tekrar olmaması için eczanelerden alacağı kremlerle bu gibi durumlara engel olabilir.
  • Kişide oluşan morarma ve kaşıntı cilt hastalığıyla alakalıysa kişinin geciktirmeden bir cildiye uzmanına görünmesinde fayda olacaktır.
  • Alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan morarma ve kaşıntılar için ise kişinin tükettiği gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir.

NOT: Eğer bir süredir bacakta morarma ve kaşıntı şikayeti devam ediyorsa, altında ciddi sebepler yatıyor olabileceğinden konuyla ilgili mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ