Bacaklarımda Yanma

Bacaklarımda Yanma

Vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilen yanma hissi, bacaklarda da oluşabilmektedir. Bacaklar vücudun neredeyse tüm ağırlığını üstlenerek bütün gün aktif şekilde kullanılırlar. Aktif kullanılmalarına bağlı kaza ve darbelere diğer uzuvlara göre daha müsaittirler. Bacaklara doğru alınan darbenin, hasarın etkisinden ötürü bacakta yanma ve kızarıklık baş gösterebilir. Ancak yanmanın nedeni her zaman fiziksel etkenler(temas) olmayabilir. Altında yatan nedenin doğru teşhisi ve tedavisi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Bacaklarda Yanma Hissi Neden Olur?

Bacaklarda yanma hissine genellikle uyuşma ve karıncalanma şikayetleri eşlik eder. Dolaylı olarak uyuşukluk, iğne batma hissine sebebiyet veren etkenler yanma hissinin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sinir Sıkışması

Vücutta duyu iletiminden sorumlu sinirlerin sıkışması veya sinirlere alınan hasarlar yanma ve uyuşukluğa sebebiyet verebilmektedir. Özellikle şiddetli travma etkenlerinin(hasar, darbe)ertesinde sık rastlanır.

Romatizmal Hastalıklar

Vücutta yanma hissinin en bilindik nedenlerinden biri de romatizmal rahatsızlıklardır. Eklem iltihabı ve çeşitli eklem rahatsızlıklarının sonucu olarak bacakta yanma baş gösterebilir.

Şeker Hastalığı

Halk arasında en fazla karşılaşılan hastalıkların başında olan şeker, tıp literatüründe diyabet olarak ifade edilmektedir. Kan şekerinin değerlerinin normaldekinden farklı olması şeker hastalığını beraberinde getirir. Bacaklardaki karıncalanma ve yanma şikayetleri diyabet bulgusu olabilir. Tip1 ve tip2 olarak ikiye ayrılan şeker hastalığının en yaygın belirtileri ise şunlardır;

  • Gün içinde sık idrara çıkmak,
  • Halsizlik,
  • İştah kaybı,
  • Fazla su içmek,
  • Bacaklarda uyuşma-karıncalanma ve yanma

Bel Fıtığı

Omurlar arasında omurga ve sinirlerde destek görevi gören diskler yer almaktadır. Buradaki disklerin kayması ile birlikte fıtıklaşma baş gösterir. Halk arasında en fazla görülen fıtık rahatsızlığı; bel fıtığıdır. En bilindik belirtisi şiddetli bel ağrılarıdır. Bel ağrısı dışında belden çıkan fıtık sinirlere baskı uygulayarak, bacaklara kadar uzanarak bu bölgede de yanma ve uyuşma hissine yol açabilir. Ancak bu belirti tek başına bel fıtığı göstergesi olarak değerlendirilemez.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Hareketli yaşam tarzına sahip olmayan kişilerde vücudun herhangi bir bölümünde uyuşma ve karıncalanma hissi fazlaca görülür. Özellikle tüm gün masa başında çalışan ofis çalışanlarında sık görülür. Genellikle kısa süreliği olduğundan korkulacak bir şey yoktur. Hem sağlık hem de olası bacaklarda yanma şikayetini önlemek adına gün içinde hareketli kalmakta yarar vardır.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız beslenmenin kaçınılmaz sonu olan vitamin eksikliği, pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bacak ve kollarda uyuşma, yanma hissi belirebilmektedir. Bu sebepten yanma şikayetine alkol bağımlısı kimselerde sık rastlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ