Bacakta Morarma ve Ağrı

Bacakta Morarma ve Ağrı

Darbe türü etmenler ya da sağlık sorunları nedeniyle, bazı kişilerde bacakta morarma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Darbe ya da geçirilen bir travma sonrasında bacakta oluşan morarma ve ağrı genellikle birkaç gün içinde geçecektir. Ancak kişinin bacaklarındaki morluklar sebepsiz yere ve sık sık oluşuyorsa, tehlikeli bir durum olabilir. Farklı hastalıklar, vücudun çeşitli yerlerinde morarmalara neden olabilmektedir ve acilen bu duruma hangi hastalığın neden olduğu tespit edilmelidir. Tehlikeli olarak görülen morarma tipleri şunlardır:

 • Birden fazla bölgede aynı anda oluşan morluklar,
 • Ağrısız morluklar,
 • Küçük darbeler alınmasına rağmen çok büyük morluklar oluşması,
 • Kendi kendine oluşan morluklar,
 • Morluk oluşması ile eş zamanlı olarak görülen burun kanaması ve diş eti kanaması.

Bu morluk türlerinden biri mevcut ise, kişinin acilen doktora gitmesi ve durumu anlatması gerekir. Yalnızca kan tahliliyle bile hastalıkların birçoğu tespit edilebilmektedir.

Darbe nedeniyle oluşan morarmalar, genellikle kaval kemiğinde daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni bu bölümde yumuşak dokunun az olmasıdır. Aynı şekilde, bacağın diz ve kalça arasında kalan kısmı, darbeleri yumuşattığı için bu bölgelerde morluklar çok daha az olacaktır. Bu nedenle bacağın üst kısmında oluşan morluklarda daha dikkatli ve temkinli olmak gerekmektedir.

Bacakta Morarma Nedenleri Nelerdir?

 • Bacakta morarma ve ağrı söz konusu ise kişi büyük olasılıkla bu bölgeye bir darbe almıştır. Bazen kişi aceleyle hareket ederken bir yere çarpabilir ve daha sonra aldığı bu darbeyi unutabilir. Bu nedenle oluşan morluklar tehlikeli değildir.
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak bacaklarda morarma görülebilmektedir.
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak da vücutta bazı bölgelerde morarmalar görülebilmektedir.
 • Kan ile ilgili rahatsızlıklarda ve özellikle anemide, bacaklarda morarma görülmesi bir belirtidir. Bu nedenle kan sayımı yaptırılması gerekir. Kansızlık ileri aşamalarda ciddi risk içeren bir hastalık haline geldiği için erkenden önleminin alınması çok önemlidir.

Hangi Hastalıklar Morluklara Yol Açar?

Kan hastalıkları, bacaklarda ve kollarda morarmalara neden olabilmektedir. Bu hastalıklarla ilgili kişinin tedavi altına alınması sağlığın korunması bakımından oldukça önemlidir. Bunların hangi hastalıklar olduğu aşağıda sıralanmıştır:

 • Hemofili: Bu hastalıkta, kandaki pıhtılaşmayı sağlayıcı faktörler, kişinin hayatı boyunca eksik kalır. Deri altında ve açık yaralarda ortaya çıkan kanamaların durdurulması son derece zordur ve bu hastalık doğuştan gelmektedir.
 • Fibrinojen: Fibrinojen, kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir proteindir ve bu proteinin eksikliği, kanamalarda pıhtılaşma sorununun ortaya çıkmasına yol açmaktadır.
 • Kılcal Damar Çatlaması: Kılcal damarlar bir sebeple zarar görebilir ve bu zarar ortaya çıktığında deri yüzeyinde morluklar ortaya çıkabilir. Bu durum genetiktir ancak bazen hormonsal değişiklikler de kılcal damarlarda çatlamaya neden olabilmektedir.
 • Trombosit Fonksiyonlarında Bozulma: Kanda bulunan trombositler, kanamanın ilk bölümünde görevlidirler ve kanamalı bir darbede trombositler nedeniyle morluk oluşabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ