Reklam

Bacakta Yanma ve Kaşıntı

  • 07 Nisan 2017
  • 4.364 kez görüntülendi.
Bacakta Yanma ve Kaşıntı

Tıp literatüründe pruritus olarak ifade edilen kaşıntı problemi, cildin herhangi bir bölgesinde gözlenebildiği gibi bacaklarda da görülebilmektedir. Gündelik hayatta çok aktif olarak kullanılan bacaklarda kaşıntı şikayetinin olması kişinin gündelik işlerini yapmasına engel olarak, rahatsız edici bir hal alabilir.

Kaşıntı hissinin şiddetli olması akabindeyse kaşınan bölgede yanma hissine benzer bir şikayet de oluşur. Bacakta kaşıntı cildin herhangi bir yerinde gözlenebilen kaşıntıda olduğu gibi cilt kuruluğu ve alerjik reaksiyonlarla ilintilidir. Bu sebeplerden kaynaklı kaşıntı genellikle kısa süreli olduğundan korkulacak bir durum söz konusu değildir. Ancak kaşıntı bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, altında yatan neden bu kadar masum olmayabilir. Böyle bir durumda muhakkak uzman doktora başvurulması önerilir.

Bacakta Kaşıntı ve Yanma Nedenleri Nelerdir?

Ciltteki kaşıntıların esas nedenlerinin tahlili sırasında aşağıdaki detaylar önem taşımaktadır.

  • Kaşıntı ile beraber ciltte döküntü olup olmadığı,
  • Kaşıntının tam olarak hissedildiği bölge,
  • Beraberinde kızarıklık varsa, kızarıklığı ne şekilde olduğu

Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sisteminin bazı yabancı etken maddelere karşı gösterdiği tepki, alerjik reaksiyon olarak bilinir. Alerjiye sebebiyet veren madde, alerjen olarak bilinir. Alerjen maddeler kişiden kişiye farklılık gösterebilse de, doğurduğu sonuçlar neredeyse herkes de aynı görülür.

Kullanılan şampuan, sabun krem, kozmetik ürünü veya tercih edilen kıyafetten ötürü alerjik durum tetiklenerek bacakta kaşıntı sorunu baş gösterebilir. Bu nedenden oluşan kaşıntının önüne geçmek adına, alerjen maddenin belirlenmesi ve bu etkenden uzak durulmasında yarar vardır.

Cilt Kuruluğu

Kaşıntının bilindik nedenlerinden bir diğeriyse, cilt kuruluğudur. Cildin yeterince nemli olmaması, kuru olması akabinde kaşıntı hissiyatı oluşabilir. Uzun süre güneşe maruz kalmak, klimalı ortamda uzun süre bulunmak, cildin çok fazla yıkanması gibi etkenler kuru cilde sebebiyet vererek kaşıntı şikayetine zemin hazırlarlar.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız öğünlerle geçirilen beslenme programının kaçınılmaz sonu; vitamin eksikliğidir. Pek çok sağlık sorununu tetikleyen vitamin eksikliği, kaşıntı ve yanma hissine de zemin hazırlar.

Mantar Enfeksiyonu

Ayaklarda, ellerde ve saç derisinde fazlaca rastlanılan mantar enfeksiyonu da kaşıntıyı tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Kaşıntıyla birlikte kızarıklık da göze çarpar. İlk olarak kendini kızarıklıkla gösteren mantar enfeksiyonunun ilerlemesi durumunda deride pullanma ve kaşıntı şikayeti baş gösterir.

Bacaklarda kaşıntı ve yanma problemi kimi zaman basit etkenlerin sonucu olarak görülebilse de, ciddi cilt sorunlarının bulgusu da olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ