Bademcik Kisti

Bademcik Kisti

Kist, kese şeklinde ve genellikle içi sıvı dolu vücutta anormal görünüme yol açan kitlelerdir. Doku içerisinde meydana gelir ve vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilmektedir. Vücutta kiste rastlanıldığı zaman genellikle cerrahi operasyon gereklidir. Kistler, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilmektedir. Hormonal dengesizlik gibi durumlar varsa kanser habercisi olabilmektedir. Bu yüzden kist örneğinden belirli bir parça alınarak patolojik inceleme ile oluşan kistin iyi ya da kötü huylu olması hakkında bilgi edinilebilmektedir.

Boğaz kistleri ise genel anlamda larinks (gırtlak) ve farinks (yutak) kistleri olarak iki grupta sınıflandırılabilir. Bademciklerde oluşan kistler yutak kistleri içerisinde yer almaktadır ve bademcik üzerinde iltihaplanmadan kaynaklı pembe veya sarımsı renkte, çıkıntı şeklinde kendini gösterir. Bademcik üzerinde enfeksiyon veya iltihaplanma gibi durumlarda, boğaz üzerinde uzun süre devam eden bir hastalığın enfeksiyona yol açması, bademcik kanseri gibi durumlara neden olabilmektedir. Bademcik kanserine neden olabilecek durumlarda erken teşhis olumlu sonuçlar sağlar. Bademciklerde oluşan kistlerin teşhisi kolay olarak muayene esnasında bademcikler arasında boyut farkının olması ile tespit edilebilmektedir.

Bademcik Kisti Oluşma Belirtileri Nelerdir?

  • Yutkunma durumunda boğazda yabancı bir cisim hissedilmesi,
  • Nefes alırken zorlanma,
  • Konuşurken çekilen sıkıntılar,
  • Bademcik üzerinde meydana gelen çıkıntı ve iltihaplanmaya bağlı kızarıklık,
  • Ateş, terleme, baş ağrısı, kulakta hissedilen şiddetli ağrılar, genel halsizlik belirtileri görülebilmektedir.

Bademcik Kistinin Tedavisi Nelerdir?

Bademcik kistlerine zamanında müdahale edilememesi sağlık açısından ciddi olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Boğaz ve bademcik üzerinde ki kistlerin tedavisinde, kistin konumu ve boyutlarına bağlı olarak tedavi yöntemi değişebilmektedir. Kist boyutlarında ve belirtilerinde şiddetli artışların olması cerrahi operasyon gerektirebilir fakat komplikasyonlardaki tahribat kişinin günlük aktivitelerini engellemeyecek düzeyde ise genellikle kist kendiliğinden kaybolma eğilimdedir.

Cerrahi Yöntem Nasıl Uygulanır?

Bademcik üzerindeki kistlerin giderek büyümesi ve belirtilerindeki artış genel anestezi ile cerrahi bir işlem uygulanmasını gerektirir. En kolay yöntem delme yöntemidir; fakat bu yöntemde kistin yeniden oluşabilme riski vardır. Bu nedenle çok tercih edilen bir işlem olmamaktadır. Diğer bir yöntem ise kistin yerinden tamamen çıkarılmasıdır. Bu işlem çok dikkatli yürütülmeli ve kanser riskinden dolayı cerrahi müdahaleden önce patolojik çalışmalar ve testler uygulanmalıdır. Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ