Reklam

Bağırsak Düzensizliği

  • 14 Mayıs 2017
  • 3.044 kez görüntülendi.
Bağırsak Düzensizliği

Bağırsak düzensizliği yani huzursuz bağırsak sendromu günümüzde sıkça rastlanılan bir durumdur.. Bağırsak sendromu, yemek sonrası gaz, şişkinlik, karın üzerine şiddetli ağrı, düzensiz boşaltım ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bağırsak üzerinde hasara oluşumu mevcut olmamakla beraber bağırsak fonksiyonlarında sıkıntılar yaşanmaktadır.

Birçok nedene bağlı olarak oluşabilen bu durumun en önemli nedeni günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerdir. Özellikle düzensiz beslenmeye bağlı olarak kabızlık ve ishal görülebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak kişide psikolojik problemler oluşmaktadır. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat etmek ve bu tür bağırsak fonksiyon bozukluklarının yaşanmaması için düzenli olarak su tüketmek gerekmektedir. Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık günlük aktivitede aksamalar oluşmasına neden olabilmektedir.

Bağırsak Düzensizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düzensizliği yani huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde; ciddi karın ağrıları, şişkinlikler, idrarda yaşanan düzensizlikler, gaz, idrar özelliklerinde yaşanan farklılaşmalar gibi birçok belirti oluşmaktadır. Bu belirtiler kişinin günlük yaşamında ciddi aktivite sorunlarına, halsizlik ve yorgunluk semptomlarına yol açabilmektedir.

Bağırsak Düzensizliği Yaşayan Kişilerde Tanı Nasıl Konur?

Fiziksel tanılardan bahsedecek olursak; ağrı ve dışkıda yaşanan sorunlar aralıklı olarak tekrarlanmaktadır ve dışkı görünümünde farklılıklar oluşmaktadır. Kilo kaybı, mukus ile beraber gelen dışkı, yutma sırasında çekilen güçlük gibi birçok belirti oluşmaktadır. Fakat asıl tanı laboratuvar sonuçlarıyla ortaya konur.

Bağırsak Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak düzensizliğinin en önemli nedeni düzensiz ve sağlıksız beslenmedir. Buna bağlı olarak bağırsak fonksiyonunda değişiklikler görülmektedir. Kesin olarak tedavi yöntemi olmamakla beraber bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi için diyet, ilaçlar, kabızlık ve ishal durumunu önlemek, ve oluşan psikolojik rahatsızlıklara alınan önlemler şeklinde sıralanabilir.

1-)Diyet

Diyet, birçok hastalığının önlenmesinde veya etkisinin azaltılmasında en önemli faktörler arasındadır. Sağlıksız ve düzensiz beslenmenin önüne geçilmeli, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, süt, gazlı içecekler, alkol, sigara ve kafein alımının azaltılması veya tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca sindirimi hızlandırmak için lifli meyve ve sebzelerin sık tüketilmesi, bol su tüketilmesi gibi ufak önlemler ile bağırsak fonksiyonlarının normal düzenine dönmesi sağlanabilir.

2-)İshal ve kabızlık

İshal veya kabızlığın önlenmesi, bol lifli gıdalar, bol su ve doktor kontrolünde yazılan bazı ilaçlar ile sağlanır. Bu ilaçlar kullanım sırasında bol su ile yutulmalıdır.

3-)Stres

Huzursuz bağırsak sendromu kişide stres ve ciddi anksiyete bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkta moralin sürekli yüksek tutulması gereklidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    how to use tinder , what is tinder
    browse tinder for free

BİR YORUM YAZ