Bağırsaklarım Ağrıyor

Bağırsaklarım Ağrıyor

Bağırsak ağrıması, kişi tarafından net ifade edilemese de karnın alt kısmında yaşanan bir ağrıdır. Çünkü bağırsakların bulunduğu bu bölgede birbirine yakın birçok ordan beraberinde bulunmaktadır. Eğer yemek yedikten 30 dakika sonra ağrılar bu bölgede oluşmaya başlıyorsa, muhtemelen bağırsak ağrısıdır.

Bağırsaklar boşaltım sistemimizin en önemli parçasıdır. Sindirilmiş atık besinlerin boşaltımı bağırsaklar aracılığıyla yapılır. Bu sebeple bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlık sindirim ve emilim sistemlerinde de rahatsızlığa sebep olur.

Bağırsak Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

1-)İshal

İshal, enfeksiyon kaynaklı bir boşaltım sorunudur. Kişinin dışkısının daha sıvı çıkmasına sebep olur. Bu da vücutta aşırı su kaybı demektir. Karın ağrısı ile birlikte ishal görülüyorsa, bağırsak problemi kaynaklı olabilir.

2-)Bağırsaklarda Gaz

Tükettiğimiz bazı yiyecekler mide ve bağırsağımızda gaz oluşumuna sebep olabilir. Özellikle karbonhidrat zengini besinlerde bu durum gözlenir. Bundan ayrı kişinin üşümesi, bazı bakteriyel durumlarda bağırsakta gaza sebep olur. Ağrı ve sürekli gaz sancısı mevcutsa bağırsaktan kaynaklı bir durum mevcut olabilir.

3-)Kabızlık

Bağırsakların daha az hareket etmesi ve hareketlerinin yavaşlaması sonucu dışkının zor çıkması veya hiç çıkmaması durumudur. İshalin tam tersidir. Yanlış beslenme, az su tüketimi ve stres kaynaklı olabilir. Bağırsak ağrısının en yaygın görülen sebeplerindendir.

4-)Yemekten Sonra Ağrı Hissedilmesi

Yemeğin tüketiminin ardından sindirim ve emilim süreci başlar. Sonrasında bağırsaklar tam olarak aktifleşecektir yani boşaltım sistemi çalışmaya başlar. Bu süre yemeğin ardından gelen 30 dakikaya tekabül eder.Bu sürede yaşanan ağrılar yüksek ihtimalli bağırsak ağrısının göstergesidir.

Bağırsak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Huzursuz Bağırsak Sendromu

Aşırı gaz, şişkinlik, dışkıda mukus gibi semptomlarla birlikte bağırsak ağrısı görülüyorsa huzursuz bağırsak sendromu olabilir.Bu hastalığın kesin bir nedeni yoktur. Stres, kaygı ve tüketim yanlışlığından ötürü meydana gelebilir. Bağırsakların hareketlerini tam olarak yapamaması olarak tanımlanır.

2-)Mide ve Bağırsak İltihabı

Enfeksiyonel bir durumdan ötürü mide veya bağırsaklarda bazı iltihabi durumlar görülebilir. Gastrit, mide iltihabı, ve oniki parmak bağırsağının iltihaplanması ağrılara sebep olmaktadır.

3-)Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsakların normalden daha ince olması ve bağırsak düğümlerinden kaynaklı bir durumda bağırsaklarda tıkanıklık görülebilir. Bu da boşaltım problemlerine ve ağrıya sebep olacaktır.

4-)Diğer Nedenler

Bağırsak kanseri, kolon tıkanıklığı, apandisit gibi ciddi rahatsızlıklarda bağırsaklar ağrıları görülür. Ama sadece ağrının oluşması bu hastalıklara yorulmamalıdır. Ağrı ile birlikte iştahsızlık, ateş, dışkıda kan, kilo kaybı gibi belirtiler görülür. Mutlaka uzman bir doktora görülmesi gerekmektedir.

Bağırsak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kesin tanılar için patolojik incelemeler gerekse bile günlük yaşamımızda katı yiyecek tüketimine dikkat edilmeli, su tüketimini azaltmamalı, tedaviye uygun diyet prosedürünü takip etmek elzemdir. Probiyotik denilen yararlı bakteriler de bağırsakları düzene sokup ağrıların geçmesine sebep olabilir. Eczanelerde mevcuttur. Nane çayı, rezene, tarçın, zencefil tüketiminin yararı görülür.

Lakin bir haftadan fazla bu rahatsızlık ve ağrılar duyulursa acilen bir hekime başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ