Reklam

Baldır Kısmında Kızarıklık

  • 05 Aralık 2017
  • 1.572 kez görüntülendi.
Baldır Kısmında Kızarıklık

Gün içerisinde genel olarak hareket etmemizi sağlayan bacaklar, yokluğunda en çok hareket kısıtlaması yaşatan bir parçadır. Bacaktaki en büyük kas gruplarından biri baldırdır. Beden yükünün düzenli paylaşılması ve dengenin sağlanmasında çok etkilidir. Ayak bileği ve diz arasındaki kısım olan baldırda kızarıklık olmasının birkaç sebebi olabilir. Kızarıklığın geçmemesi ve üzerine ağrı ve/veya yanma eklenmesi halinde uzman bir doktora başvurulmalıdır. Teşhis sonrasında gerekli görülen tedaviye başlanılmalıdır.

Baldırda Kızarıklık Neden Olur?

1-)Travma Etkenleri

Düşme, darbe alma, spor sırasında sakatlık gibi travmatik etkiler baldırda kızarıklığa sebep olur. Darbenin şiddetine göre kızarıklığın derecesi artabilir. Cilt kendini yeniledikçe kızarıklık geçebilir.

2-)Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıkları

Bağışıklık sisteminin çökmesi veya sekteye uğraması halinde halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı ve enfeksiyon bazlı hastalıklar görülebilir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Bunun yanında alerjik reaksiyonlarda görmek mümkündür. Baldırlara değen bir kıyafetin kumaşı deriyi rahatsız edebilir ve alerjik reaksiyon görülebilir. Bazı alerjiye etki edici maddeler kızarlıklığın artmasını sağlayabileceği gibi geçiş sürecini de uzatabilir. Bu yüzden bu maddelerden uzak durulmalıdır.

4-)Mantar Enfeksiyonu

Giyilen bir kıyafetin mevsime uygun olmaması ve bu nedenle sıcaklık sonucu terleme yaratması vücutta tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu sebeplerden mantar türemesi meydana gelebilir. Ve enfeksiyon olur. Özellikle ayaklarda görülen mantar ve kızarıklık ikilisi için merhem ve bazı kremler kullanılmalıdır. Bu kremler doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

5-)Mevsim Değişikliği

Mevsim değişikliği, klima ve soğuk havalar cilt kuruluğuna sebep olur. Cildin nemsiz kalması kaşıntı yaratır ve kaşıma halinde vücutta kızarıklıklar olur. Her duştan sonra düzenli olarak vücut kremlenmelidir. Sinek ısırmasına bağlı kızarıklıklarda da çok kaşımamaya özen göstermek gerekir. Cildi tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.

6-)Egzama

Baldır kısmında kızarıklığın bir diğer sebebi de cilt sorunu olan egzamadır. Ciltte kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan hastalık genetik ve çevresel faktörlerden etkilenebilir. İltihaplı alerjik bir deri hastalığı olan egzama birçok sebepten dolayı görülebilir. Yeni doğan bebeklerde egzama oluşması anne sütünün yetersiz alınmasından kaynaklanır. Artan sanayileşme sonucu, özellikle sanayi bölgesinde oturan kişilerde egzama görülebilir. Şiddetli kaşınma isteği ile tahriş olan bölge gittikçe kızarır ve tahriş olur.

Özellikle egzama hastalığına sahip kişiler cilt temizlemesi esnasında sabun kullanmamalıdır. Cilt kuruluğunu engellemek için düzenli krem sürülmesi gerekir. Çok sıcak ortamların nem oranının yüksek olması sebebiyle dikkat edilmelidir. Sentetik kıyafetlerin kullanımı egzamanın kızarıklığını arttıracaktır. Doktor tavsiyesi ile kullanılabilecek bazı kremler egzamayı kontrol altına alabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ