Reklam

Baldırdaki Karıncalanma ve Uyuşma

  • 20 Nisan 2017
  • 9.085 kez görüntülendi.
Baldırdaki Karıncalanma ve Uyuşma

Topuk ile diz arasında kalan bölge olarak bilinen baldır kısmında kimi zaman hissizlik, karıncalanma/uyuşma gibi şikayetler baş gösterebilmektedir. İğne batma hissi şeklinde de ifade edilebilen karıncalanma-uyuşma genellikle sinir sıkışması veya sinir hasarıyla ilgilidir. Ancak uyuşmanın altında daha ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, doğru tetkik ve ardından tedavi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Baldırda Karıncalanma ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Baldırda veya direkt bacakta oluşan uyuşma, kişi tarafından hissizlik şeklinde de tarif edilebilmektedir.

Sinir Hasarı

Duyu iletimi görevini üstlenen sinirler vücudun pek çok bölgesinde bulunmaktadır. Bacak bölgesine doğru darbe alınması akabinde bacaktaki sinirler hasara uğrayabilir ve uyuşma baş gösterebilir. Sinir hasarı için illa ki fiziksel darbenin olması gerekmemektedir. Obezite, stres, diyabet gibi başka etkenler de sinir hasarını tetikleyerek uyuşma hissine yol açabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Kan dolaşımında oluşabilecek bir sorun veya rahatsızlık, bacak bölgesinde karıncalanmaya sebebiyet verebilmektedir.

Bacağa Uzun Süre Baskı Uygulanması

Bacaklar gündelik yaşamda vücut ağırlığının neredeyse tamamını üstlenen organlardır. Uzun süre ayakta kalmak, bacağın üzerine uzun süre basmak bu bölgede hissizliğe yani karıncalanmaya yol açabilmektedir. Bu sebepten oluşan uyuşma genellikle kısa sürelidir ve istirahatle geçmektedir.

Uzun Süre Aynı Pozisyonda Kalmak

Bacakta hissedilen uyuşmanın bir diğer en bilindik nedeniyse; uzun süre aynı pozisyonda kalmaktır. Özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışan kişilerde bu sebepten şikayete rastlanır. Bunu önlemek adına gün içinde ara ara ufak egzersizler yapmak ve pozisyon değiştirmek faydalı olacaktır.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve yetersiz beslenmenin kaçınılmaz sonuçlarından biri vitamin eksikliğidir. Vücut için gerekli vitaminin alınmaması, vitamin eksikliği olarak ifade edilir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde buna bağlı olarak vücutta karıncalanma ve uyuşma şikayeti baş gösterebilmektedir.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Sigara ve alkol tüketimi sinir hasarını tetikleyerek, karıncalanma hissine yol açabilmektedir. Olası karıncalanma hissini önlemek ve sağlıklı yaşam adına, sigara ve alkolden uzak durulması önerilir.

Baldırda veya başka bir bölgede hissedilen karıncalanma, dolaşım sistemi rahatsızlıklarıyla ilgili olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka konuyla ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Generally I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

BİR YORUM YAZ