Reklam

Baş Ağrısı ve Çiğneme Kaslarında Sertleşme

 • 19 Haziran 2017
 • 1.727 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı ve Çiğneme Kaslarında Sertleşme

Baş ağrısı ve çiğneme kaslarında hissedilen sertleşme aynı sebepten meydana gelebileceği gibi tamamen birbirinden bağımsız etkenlerin sonucu olarak da baş gösterebilmektedir. Çiğneme fonksiyonu vücutta çene eklemi tarafından gerçekleştirilir. Çene ekleminde oluşabilecek kasılmanın akabinde çiğneme kaslarında sertlik ve baş ağrısı problemi meydana gelebilir. Ancak belirtildiği üzere bu iki şikayet tamamen birbirin farklı etkenlerin sonucu da olabilir. Şikayetle ilgili kesin ve doğru tanı-tedavi yöntemi için kesinlikle uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

İçerikte ilk olarak baş ağrısı ve çiğneme kaslarında sertleşmenin ortak nedenlerinden ardından iki şikayetin ayrı ayrı sebeplerinden bahsedilmiştir.

Baş Ağrısı ve Çiğneme Kaslarında Sertleşme/Kasılma Nedenleri Nelerdir?

Çene Kasılması

Konuşma, çiğneme ve ağzı hareket ettirme gibi fonksiyonların gerçekleştirilmesinde etkili çene ekleminde kasılma meydana gelebilmektedir. Diş rahatsızlıkları, psikolojik etkenler(stres, endişe vs.), dişleri sıkmak veya gıcırdatmak çene kasılmasının en bilindik nedenleridir. Hissedilen baş ağrısı ve çiğneme kaslarında yaşanan problemler çene kasılmasının belirtileri arasındadır. Ancak tek başına bu bulgular kesin tanı için yeterli değildir. Eğer bu iki şikayetle birlikte aşağıda belirtilen diğer semptomlardan birkaçı söz konusuysa, derhal uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

 • Boyun ve baş ağrısı,
 • Kulak çınlaması,
 • Yemek yerken çiğneme işlevi esnasında zorlanma,
 • Yüz ve çene kaslarında ağrı hissi

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Her yaştan kimsede görülen baş ağrısı sorunu, herhangi bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmamasına göre iki grupta incelenmektedir. Herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı olmayan baş ağrıları birincil baş ağrısı şeklinde sınıflandırılırken, çeşitli hastalıkların sonucu olarak gözlenen baş ağrıları ikincil baş ağrısı grubunda yer almaktadır.

Birincil Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Halk arasında en çok görülen birincil baş ağrısı çeşidi migren ağrılarıdır. Her yaştan kimsede görülen migren ağrıları, beyin damarlarının çeşitli etkenlerden daralıp gevşemesi ile baş gösterir. Migren ağrılarının tam olarak nedeni bilinmese de; stres, açlık, uykusuzluk başlıca migren tetikleyicileridir. Migren dışında saatlerce bilgisayar başında durmak, kötü pozisyonda uyumak, öğün atlamak gibi etkenler de birincil baş ağrısının nedenlerindendir.

İkincil Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

İkincil baş ağrılarının çeşitli rahatsızlıkların bulgusu olarak meydana geldiklerinden bahsetmiştik. Bu tip baş ağrıları genellikle çok sık tekrar eden, birden bire beliren ve şiddetli olan ağrılardır. İkincil baş ağrılarına sebebiyet veren başlıca hastalıklardan aşağıda bahsedilmiştir.

 • Beyin ve damar hastalıkları,
 • Boyun ve baş bölgelerinde yaralanmalar,
 • Sinüzit,
 • Sinir sistemi rahatsızlıkları

Çiğneme Kaslarında Sertleşme/Kasılma Nedenleri Nelerdir?

 • Travma etkenleri: Çene eklemine alınabilecek sert hasarlar, çiğneme kaslarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 • Psikolojik etkenler: Yaşanılan yoğun duygu durumları(stres, endişe, kaygı gibi) anlık sinir kasılmalarına yol açarak çiğneme kaslarında sertleşmeye sebebiyet verebilir.
 • Çenenin bağlantılı olduğu dişlerde yaşanabilecek rahatsızlıklar da çiğneme kaslarında olumsuz etkiye yol açabilir.

İçerikte bahsedildiği üzere baş ağrısı ile birlikte görülen çiğneme kaslarındaki sertlik ortak nedenden kaynaklı olabileceği gibi farklı etkenlerin sonucu da olabilir. Doğru tanı ve nedene yönelik kesin tedavi için tekrar eden şikayetler ihmal edilmemeli, mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ