Reklam

Baş Ağrısı ve Şişlik

  • 08 Ocak 2018
  • 1.174 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı ve Şişlik

Vücudun çevresel ya da fizyolojik yapısından kaynaklanan baş ağrısı ve şişlik, sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Ağrı hissi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, süreklilik kazanabilir ya da kısa zamanda geçebilir. Ancak ağrı hissine şişlik de eşlik ediyorsa, kişi mutlaka muayene olmalı ve bunu ihmal etmemelidir.

Baş Ağrısı ve Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • Baş bölgesine alınan herhangi bir şiddetli darbe nedeniyle ağrı ve şişkinlik ortaya çıkabilmektedir. Alınan darbe çok şiddetli olduğunda kişi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü hassas bir yapıya sahip olan baş bölgesinde beyin kanaması ya da travmatik bir beyin sarsıntısı, darbe ile eş zamanlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Gerekli tetkikler yapılıp da ortaya çıkan şişlik ve ağrı hissinin ciddi bir nedene dayanmadığı ortaya çıktıktan sonra genellikle ağrı kesici ile tedavi süreci uygulanmaktadır.
  • Beyinden ya da kafatası yapısından dolayı meydana gelen bazı patolojik nedenlerle de ağrı ve şişlik ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun başlıca nedenlerinden bir tanesi tümör oluşumudur. İyi huylu ya da kötü huylu olması şişlik ve ağrı oluşumu için çok etkili değildir. Ciddi ve detaylı bir tetkik gerekmektedir.
  • Kafatası bölgesinde, yağ bezelerinden kaynaklanan bir şişlik oluşabilir ve zaman içinde bu durum ağrı hissine de yol açabilir. Zararsız olsa da bu durum mutlaka muayene edilmelidir.
  • Saç derisi sorunları da nadiren de olsa bu soruna yol açabilmektedir. Saç diplerinde meydana gelen bir şişlik, ilerleyerek ağrı oluşumuna da yol açabilmektedir.

Baş Ağrısı ve Şişlik Tedavisi

İki belirti bir arada ortaya çıktığında doktor müdahalesi gerekmektedir. Baş ağrısı, farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Migren, yorgunluk vs gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan ağrı için genel itibariyle ağrı kesici tedavisi uygulaması söz konusu olmaktadır. Ancak ağrı ve şişkinlik uzun süre devam ediyor ve geçmek bilmiyorsa, uzman bir doktora görünmek gerekir çünkü durum nörolojik de olabilir. Bahsi geçtiği gibi tümör gibi oluşumlara acil müdahale gerektiğinden, muayene ihmal edilmemelidir.

Baş ağrısında dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler vardır ve bunlar ortaya çıktığında kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir:

  • Baş ağrısı ile eşzamanlı olarak ortaya çıkan vücudun herhangi bir bölümünde görülebilen titreme, kasılma,
  • Ağrının, başın hep aynı bölgesinde ortaya çıkması ya da kronik hale gelmesi,
  • Baş ağrısı ve şişkinlikle birlikte kişide vücut ısısı yükseliyorsa, mikrobik bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ