Reklam

Baş Dönmesi ve Göz Kararması

 • 27 Ağustos 2018
 • 1.507 kez görüntülendi.
Baş Dönmesi ve Göz Kararması

Baş dönmesi ve göz kararmasının kimi zaman birbirinden bağımsız kimi zamansa birbiriyle bağlantılı nedenleri olabilmektedir. Baş dönmesi ve göz kararması şikayetleri tek başına bir hastalığa işaret etmez. Göz kararmasının olma sıklığı, genellikle ne zaman olduğu, birden bire mi yoksa yattığınız yerden kalktığınızda mı gerçekleştiği belirlenmelidir. Genellikle mide bulantısı, çarpıntı, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği gibi durumlar bahsettiğimiz şikayetlerle birlikte anılabilir.

Baş Dönmesi ve Göz Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Ortostatik hipotansiyon: Eğer kişi uzandığı veya oturduğu yerden ayağa kalkınca başı dönüp gözleri kararıyorsa, büyük ihtimalle ortostatik hipotansiyon yaşıyor demektir. Bu durumda kişi ayağa ani bir şekilde kalktığında tansiyonu düşer. Kişinin tansiyonu düştüğü için o anda beyne tam olarak kan gitmez ve bu durumda baş dönmesi ve göz kararmasına neden olur. Ortostatik hipotansiyon; ilaç kullanımı, su kaybı gibi nedenlerden dolayı olabileceği gibi bazı durumlarda bu rahatsızlığın nedeni kalp, damar veya beyin hastalıkları olabildiği gözlemlenmiştir. Ortostatik hipotansiyon rahatsızlığını yaşayan kişi hemen su içmeli, ayakta çok durmamalı ve tansiyon dengesini bozabilecek aşırı yağlı yiyeceklerden, aşırı kilodan, sıcaktan ve stresten kaçınmalıdır.
 • Stres: Stresin hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak vücudumuza yıkıcı etkileri olabilmektedir. Kişinin bir stres veya depresyon içinde bulunması başının dönmesine ve bunun sonucunda göz kararmasına neden olabilir.
 • Açlık: Açlık ve buna bağlı kan şekerinin düşmesi de kişinin başının dönmesine ve gözlerinin kararmasına neden olabilmektedir. Anadolu ağzında “gözümün önü karardı” şeklinde ifade edilen açlık durumu baş dönmesi sonucunu da doğurur.
 • Tansiyon Düşmesi: Tansiyon, kalp tarafından pompalanan kanın damarlara basınç uygulamasına verilen addır. Bu basınç düştüğünde de yükseldiğinde de kimi zamanlarda hayati tehlike söz konusu olabilmektedir. Kimi zamanlarda ise vücut alarm durumuna geçer ve dengenin sağlanmasını ister. Tansiyon düşmesi sonucunda da baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilmektedir.
 • Aşırı Yorgunluk: Kişinin gün boyu ağır işlerde çalışması ve yorulması da bu rahatsızlığı doğurabilmektedir. Kişinin yorgun, güçsüz ve uykusuz olması da baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabilir.
 • B12 ve Demir Vitaminlerinin Eksikliği: Bahsettiğimiz vitaminler kanı besleyen ve vücudumuzun direncini sağlayan vitaminlerdir. Bu vitaminlerin eksikliği baş dönmesi ve göz kararmasının yanı sıra birçok başka rahatsızlığa da neden olabilirler. Bu vitaminlerin eksikliğinde vücudun direnci kırılır ve vücut dirençsiz kaldığı için bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 • BeyindeTümör Oluşumu: Beyinde tümör görülmesi ve beyin hücrelerinin ve yapısının zarar görmesi baş dönmesi, göz kararması ve bayılmayla birlikte görülür. Bu gibi bir durumla karşılaşıp geçici bilinç kaybı yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana görünmekte fayda olacaktır.
 • Vertigo: Baş dönmesi ve göz kararmasında daha önce dediğimiz gibi birçok neden olabilir. Bunlardan en fazla rastlanılan durumlardan biri de Vertigo (İç Kulak İltihabı)’dur. Bilindiği üzere iç kulak vücudumuzun dengesini sağlamaya yarar. Burada meydana gelen herhangi bir hasar vücudunuzun dengesini alt üst etmeye yeter. Vertigo rahatsızlığından kurtulmak için bir KBB (Kulak-Burun-Boğaz) uzmanına görünmek faydalı olacaktır. Doktor büyük ihtimalle size vitamin desteğiyle tedavi uygulayacaktır.

Vertigo Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Kendi kendinize yapacağınız basit bir uygulamayla vertigo olup olmadığınızı siz de anlayabilirsiniz. Ayakta kendi çevrenizde 2-3 dakika dönüp durun. Bunun yanında belinize kadar eğilip kendi çevrenizde bir daire çizin. Bu iki işlemden birini uyguladığınızda kendinizi rahatsız hissediyorsanız, sizde vertigo var demektir.

Vertigo Hastalığına Karşı Neler Yapabilirim?

Vertigo hastalığına karşı bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bunun yanında eğer kullanıyorsanız sigara, alkol gibi hayatımızın her alanında bizim zararımıza karşı etkileri olan alışkanlıklarınızı bırakmanız sizin faydanıza olacaktır. Bol bol su içmek, spor yapmak, tuzu azaltmak, D vitamini takviyesi yapmak vertigoya karşı sizin yapacağınız en basit ama etkili yöntemlerdendir.

Baş Dönmesi ve Göz Kararması Durumlarını Nasıl Engelleyebilirim?

 • Kişi bu rahatsızlıklardan birini tek olarak yaşayabildiği gibi genellikle ikisini bir arada birbirine bağlantılı olarak yaşayabilir. Baş dönmesi ve göz kararmasının engellenmesi için öncelikle sorunun nedenleri bulunmalıdır. Nedenlere bağlı olarak bir tedaviye başlanabilir. Kişi yorulduğu için tansiyonu veya kan şekeri düştüyse, hasta dinlenerek ve kan şekeri dengelenerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.
 • Sorunun kaynağı vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, gerekli vitamin takviyeleriyle sorun ortadan kaldırılabilir. Eğer sorunun nedeni tam olarak bilinemiyorsa ve bu gibi durumlardan daha başka şeyler ortaya çıkıyorsa mutlaka bir uzmana görülmekte fayda vardır.
 • Eğer rahatsızlık stres kaynaklı ortaya çıkıyorsa kişinin stresten uzak bir hayatı tercih etmesi veya dinlenmesi faydalı olacaktır. Sağlıklı beslenme, düzenli yürüyüş yapma da bu durumun azalmasında etkili olmaktadır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. arcadaMar dedi ki:

  http://vskamagrav.com/ – cheap kamagra jelly india 219

 2. JavierTox dedi ki:

  how to use tinder , tinder online
  what is tinder

 3. Reehhe dedi ki:

  stromectol prices – side effects for ivermectin where to buy ivermectin

 4. Efhvfv dedi ki:

  buy stromectol uk – ivermectin for humans ivermectin 6mg

 5. Usjgge dedi ki:

  ivermectin 15 mg – ivermectin in india buy oral ivermectin

BİR YORUM YAZ