Reklam

Baş Kısmında Yanma

  • 10 Ağustos 2017
  • 4.937 kez görüntülendi.
Baş Kısmında Yanma

Kişinin kafasında, saç diplerinde ve yüzünde yanma şeklinde bir acı olduğunu hissetmesi yaşa göre farklılık gösterir. Bu durum yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha tehlikeli bir hal alabilir ve bu durumda oldukça dikkatli davranılması gerekir. Ciddi bir hastalık olabileceği gibi kişide var olan şampuan alerjisi ya da stres kaynaklı bir sorunla da gözlenebilir.

Kafada Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Kafada oluşan yanma hissinin çeşitli nedenleri vardır ve bunlardan en sık gözlenenleri;

Sinüzit

Sinüslerde oluşan tıkanıklıklar ya da iltihabi durumlar sonucunda genellikle kafada ve yüzde yanma hissi gözlenebilir. Bunun yanında sinüziti olan hastalar genellikle yüz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi nefes alamama sorunları ile de baş etmek zorunda kalırlar. Tedavisi için ise kimi zaman sinüzit ameliyatı yapılabilirken kimi zaman da kişide ilaç kullanımı ile ağrıların önüne geçilir.

Trichodynia(Kafatası Yanması)

Toplum arasında genelde kafatası yanması olarak bilinen bu hastalık, stres ve depresyon kaynaklı olarak kafada yanma gözlenmesi demektir. Kişinin rahat ve stresten uzak durması gerekir. Çağımızda en çok rastlanan hastalıklardan olan depresyon ve stresten kurtulmak için uzman doktora başvurmak faydalı olacaktır.

İnmeden Sonra Ağrı

İnme geçiren kişilerde inmenin ardından kafada sinirlerde harabiyet kaynaklı ya da başka bir sebepten ötürü yanma gözlenebilir.

Temporal Arteritis

Kafatasında yanma sebelerinden biri de temporal arteritistir. Ve bu hastalığa göre kişide kan damarlarında iltihaplanma gözlenir. İltihaplanmanın nedeni çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir ve bunların başında da antibiyotik kullanımının çok olması gelir. Kafada yanma ve ağrı, yüzde ağrı ve yanma olarak kendisini gösterir.

Tension Aopecia

Bu hastalık basitçe söylemek gerekirse; kişinin saçlarını çekme alışkanlığı ile saç diplerinde oluşan çekme etkisi ile gerçekleşen yanma hissine sebep olur. Saçları çekme alışkanlığı oluşan bu hastalığın geçmesi için en iyi tedavi bu alışkanlığı bırakmak olmalıdır. Bu alışkanlık stresten kaynaklı olarak gözlenir. Kişinin tedavi için mutlaka doktora danışması gerekir. Aksi halde bu alışkanlık yıllarca sürebilir.

Migren

Migren de sıklıkla kendisini baş ağrısı ile gösteren bir hastalıktır. Bunun yanında ışığa tahammül edememe yani gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşumu gözlenebilir. Bunların yanında da kişinin başınma yanma, yüzünde yanma hissi oluşabilir.

Diğer Nedenler

  • Egzema, sedef gibi iltihaplı cilt hastalıkları,
  • Bazı ilaçların yan etkileri ile gözlenen yanma hissi,
  • Şampuana, saç bakım ürünlerine, saç boyalarına olan alerji,
  • Stresli yaşam ve sinir hastalıkları

Baş kısmında yanma şikayeti ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman hekime konuyla ilgili danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilo nrel dedi ki:

    Thankyou for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

BİR YORUM YAZ