Başımda Bastırınca Ağrıyan Kısımlar

Başımda Bastırınca Ağrıyan Kısımlar

Başınıza baskı uyguladığınızda ağrı meydana geliyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla kafanızı bir yere çarpmanız veya darbe almanızdan kaynaklanmaktadır. Baş ağrıları bölgesel olarak başlayabilir fakat genelde eliniz ile baskı uyguladığınızda sadece tek bir bölgede ağrıya sebep olmaktadır.

Başımda Bastırınca Ağrıyan Kısımlar

Başınıza bastırdığınızda ağrı gelmesinin aslında iki sebebi vardır. Biri; bahsetmiş olduğumuz gibi darbe almanız, ikincisi ise kist ya da tümördür. Bu iki durumda da bölgesel ağrı olması ve bunu eliniz ile dokununca hissedebiliyor olmanız çok normaldir. Detaylı bir şekilde nedenlerini incelememiz gerekirse;

Başımıza Bastırdığımızda Meydana Gelen Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Darbe Sonucu Meydana Gelen Ağrılar

Başınızı bir yere vurduğunuzda ya da başınıza bir darbe almanız durumunda ağrılar meydana gelebileceği gibi daha sonrasında ise dokunduğunuzda bu ağrıları hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise, genelde o bölgedeki derinin zarar görmesidir. Aslında bu iki ağrı ayırt edilebilir ağrıdır. Yani baş ağrıları bir bölgeden başlayıp yayılabilir fakat deri ile alakalı olan ağrılar ise tamamen zarar görmüş bölge ile alakalıdır. Eğer darbe almışsanız muhtemelen ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık veya morluklarda meydana gelebilmektedir.

Yine uyarmak da fayda var ki, kafamız vücudumuzun önemli bir parçasıdır ve ciddi bir darbe almanız durumunda beyniniz, kulağınız, gözünüz ya da burnunuz da kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu yüzden böyle durumlarda her zaman öncelikli olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

2-)Yağ Bezelerinin Oluşması Sonucu Meydana Gelen Ağrılar

Yağ bezeleri hemen hemen herkesin vücudunun belli kısımlarında bulunan, sivilce büyüklüğünde olabileceği gibi daha büyük ebatlarda da karşımıza çıkan yumrulardır. Yağ bezelerinde genellikle yayılan bir ağrı meydana gelmemektedir. O bölgedeki kasların yoğun bir şekilde çalışması sonucu sadece bölgesel ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu konuda endişeleriniz varsa, hastanelerin cerrahi bölümlerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Bu tür bezelerin çoğu zaman alınmasına gerek yoktur fakat ağrılı olmaları durumunda alınmaları daha sağlıklı olacaktır. Küçük operasyon ile 15 dakika kadar bir süre içerisinde alınmaktadır.

3-)Tümör Kaynaklı Meydana Gelen Ağrılar

Tümörden kaynaklı ağrılar bölgesel ağrılar olabildiği gibi yayılabilen ve kendini tekrarlayan ağrılardır. Böyle durumlarda her zaman durduk yere bir ağrı ile karşılaştığında ve tekrarlanıyorsa, zaman kaybetmeden hastaneye gitmek oldukça önemlidir. Tümörler genelde oluşum aşamasında ya da ilk başlarda ağrı ile ortaya çıkmamaktadırlar. Bu yüzden anlamak biraz daha zordur. Ağrı hissedilmeye başlandığı zaman hiç beklemeden doktora gitmek erken müdahale açısından oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ