Reklam

Başımın Arkasındaki Şişlik

  • 22 Ocak 2018
  • 1.701 kez görüntülendi.
Başımın Arkasındaki Şişlik

Baş, boyun ve ense bölgelerinde zaman zaman ortaya çıkabilen şişlikler ya da sertlikler bireyleri endişelendirebilmekte ya da korkutabilmektedir. Bu şişlik beze şeklinde olabileceği gibi daha büyük boyutlarda da ortaya çıkabilir. Bireyin sahip olduğu herhangi bir fizyolojik rahatsızlık bu duruma yol açabileceği gibi bu şişlik ağrı da yaratabilmektedir.

Baş Arkası Şişliği Nedenleri Nelerdir?

Boyun bölgesine uzanan baş ağrısı rahatsızlığının sebepleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Lenf bezlerinde ortaya çıkan sağlıksal bozukluklar, özellikle boyun kökü ve ense bölümlerinde şişlik şeklinde ortaya çıkabilir. Lenf bezlerinin enfeksiyon kapması durumunda daha net olarak ensede şişliklere rastlanır.
  • Bireyin boyun kasları güçsüz kaldığında, baş ağrısı ortaya çıkar çünkü boyun kasları kafa ağırlığını taşıyamaz hale gelir. aynı şekilde boyun kaslarının birey tarafından zorlanması sonucunda da şişlik oluşumu gözlemlenebilir. Eğer şişlik sorunu fizyolojik bir nedene bağlıysa, iyileştirme sürecinde fizik tedavi uygulamaları sorunun çözümünü sağlayacaktır.
  • Lenf bezleri haricinde boyun ve ense bölümlerinde çeşitli dokularda da enfeksiyon ortaya çıkabilir. Ensede akne, sivilce ya da çıban oluşumu ile birlikte bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Bu gibi reaksiyonlar hem baş ağrısına hem de şişkinliklere yol açabilir.
  • Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilen yağ bezeleri de şişkinlik gibi görünebilmektedir. Ancak genellikle bu gibi yağ bezeleri ya da yağ kistleri, ağrıya neden olmaz ve fiziksel görünümü dışında rahatsız edici değildir. Ancak bireyin isteğine bağlı olarak enjeksiyon yöntemi ile doktor tarafından çekilebilmektedir.
  • Damar beni olarak bilinen hemanjiom durumunda da bebeklerde daha çok ortaya çıkan bir sorundur. Baş derisinde özellikle enseye doğru bir şişkinlik hemen fark edilir. Doğuştan gelen bir durum ise genel olarak 10 yaşına kadar geçmesi öngörülür ancak gitgide büyümesi ve geçmemesi durumunda tehlikeli boyutlara ulaşabilir.
  • Bazı rahatsızlıklarda, kist oluşumu da yine bu bölgede şişliğe neden olabilmektedir. Bu kistler iyi ya da kötü huylu olarak ortaya çıkabilmektedir. Epidermoid, dermoid ve preauriküler gibi türleri bulunan bu kistler için mutlaka doktor müdahalesi gerekir.

Baş Arkasındaki Şişlik Tedavisi

Sebebi hangi durum olursa olsun, bireyde korkuya neden olan şişliklerin kesin çözümü elbette ki cerrahi bir operasyondur. Oldukça kısa süren, şişliğin durumuna göre 5 ila 10 dakika arasında bir sürede alınabilen bu şişlikler, zaman içinde yeniden tekrarlayabilir. Ciddi bir sorundan dolayı ortaya çıkmamış ise büyük olasılıkla tekrarlamayacaktır. Tekrarlaması halinde ise mutlaka doktora gidilmeli ve daha önce de ortaya çıktığına ilişkin bilgi verilmelidir. Şişliğin tedavisinin en erken zaman dilimi içinde yapılması, bireyin sağlık durumu açısından son derece önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ