Reklam

Başımın Sağ Kısmındaki Acı

 • 10 Mayıs 2017
 • 4.341 kez görüntülendi.
Başımın Sağ Kısmındaki Acı

Kendimizden ve yakın çevremizden en sık duyduğumuz şikayetlerin başında baş ağrısı gelmektedir. Kimi zaman baş ağrısı yalnızca başın sağ bölgesinde hissedilebilmektedir.

Normal şartlarda baş ağrıları iki grupta incelenir. Altında herhangi bir rahatsızlık yatmayan baş ağrıları, birincil baş ağrısı grubunda yer alırken; çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak baş gösteren baş ağrılarıysa ikincil baş ağrısı grubunda yer almaktadır. Bu içerikte ilk olarak başın sağ tarafındaki ağrının sebeplerinden ardından da ayrı ayrı birincil ve ikincil baş ağrılarının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Başın Sağ Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Başımız sürekli gündelik hayatta dış ortam etkileşim halinde olduğundan yaralanma ve kazalara müsaittir. Başa alınan fiziksel hasar, başın sağ bölgesinde ağrıya yol açabilir. Yanlışlıkla duvara çarpmak, baş üstü düşmek vs. gibi durumlarda sık görülür. Eğer başa doğru alınan hasar çok şiddetliyse, beyin kanaması ihtimalinden dolayı derhal uzman hekime gidilmelidir. Beyin kanamasının başlıca belirtileri şunlardır;

 • Aniden baş gösteren şiddetli baş ağrıları,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Konuşurken zorlanma,
 • Denge sağlamakta zorlanma,
 • Bilinç kaybı

Migren

Migrenin en bilindik bulgusu şiddetli baş ağrısıdır. Bu ağrı başın tamamında görülebileceği gibi yalnızca sağ tarafında da görülebilmektedir. Migrenin sebebi tam olarak bilinmese de; uykusuzluk, stres, kullanılan bazı ilaçlar(doğum kontrol hapı, uyku hapları vs.), dengesiz ve yetersiz beslenme(açlık) programları gibi pek çok etken tetikleyici unsurdur. Ayrıca baş ağrısı tek başına direkt olarak migren belirtisi olarak değerlendirilemez. Beraberindeki bulguların da uzman doktor tarafından izlenmesi gerekmektedir. Baş ağrısı dışındaki başlıca belirtileri şunlardır;

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Koku ve sese karşı hassasiyet,
 • Görme bozuklukları

Psikolojik Etkenler

Yeni yüzyıl sorunları olarak görülen stres, endişe psikolojik durumları; vücutta fizyolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Aşırı stresli ve yoğun geçen bir günün ardından baş ağrısı hissedilmesi gayet olasıdır. Özellikle stresli ve sürekli yoğun bir iş temposuyla çalışan beyaz yakalarda bundan dolayı baş ağrısı şikayetine sık rastlanır. Genellikle istirahat ve stresten uzaklaşma akabinde ortadan kalkar.

Omuz Yaralanmaları

Omuzlara doğru alınan sert darbeden ötürü bu bölgedeki kas ve bağ dokularda zedelenme oluşabilir. Meydana gelen bu zedelenme/yaralanma ilgili kas gruplarını olumsuz etkileyerek, beraberinde baş ağrısını da getirebilir.

Birincil Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Migren: Beyin damarlarındaki genişleme ve daralmalardan kaynaklanan baş ağrıları, migren olarak bilinir. Stres, çok fazla veya az uyumak, açlık gibi pek çok etken migren ağrılarını tetikleyebilmektedir.
 • Gerilim Tipi Ağrılar: Adı üstünde kas geriliminden kaynaklı baş ağrılarıdır. Boyun, çene ve omuz bölgesindeki kasların gerilimi akabinde sık görülür. Bu sebepten baş ağrılarına; uzun süre bilgisayar başında duran kişilerde kasların geriliminden ötürü fazlaca rastlanır.

İkincil Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

İkincil baş ağrılarının, çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak baş gösteren baş ağrıları olduğundan bahsetmiştik. Bu tip baş ağrılarının başlıca nedenleri ise şunlardır;

 • Sinüzit,
 • Boyun ve baş bölgesinde meydana gelebilecek yaralanmalar,
 • Sinir hastalıkları,
 • Beyin rahatsızlıkları

Başın sağ tarafındaki ağrı, çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden hafife alınmamalı ve sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. sinequan doxepin dedi ki:

  I simply needed to thank you so much once again. I am not sure the things that I would’ve implemented without the type of secrets provided by you on such a question. It previously was a very frustrating issue in my opinion, however , observing the very specialised strategy you processed that made me to leap over gladness. I am just happy for this information and in addition hope that you know what a great job you are always getting into teaching people thru your web page. More than likely you have never got to know any of us.

BİR YORUM YAZ