Reklam

Batın ve Kasıkta Laplar

  • 07 Mart 2017
  • 8.706 kez görüntülendi.
Batın ve Kasıkta Laplar

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin en önemli parçası olmakla beraber vücut üzerinde her bölgeyle bağlantılıdır. Enfeksiyon durumunda lenf bezlerinin salgısı artar ve vücut enfeksiyona karşı savaş halinde, enfeksiyonun oluşturduğu komplikasyonları önlemeye çalışır. Kısaca vücudun mikroplara karşı savunma mekanizması denilebilir.

Lap uzun ismiyle lenfadenomegali, lenf bezlerindeki şişkinlik ile beze oluşması anlamına gelmektedir. Bu şişlikler anormal derece büyüklüğe ulaşabilir .Bir çok hastalık sonucunda oluşabilir veya bir çok hastalığın belirtisine işaret edebilmektedir. Genellikle kasık bölgesindeki bezelerin boyu 1 cm civarındadır. Bu bezenin 1.5 cm üzerine çıkması ciddi bir hastalığın işareti olabilmektedir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Batın ve Kasıkta Lap Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Batın ve kasıkta oluşan lapların bir çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Enfeksiyonlar: Bakteriyel, viral veya mantar kökenli enfeksiyonlar vücutta lenf sistemi üzerinde birikerek şişkinliğe neden olabilmektedir. Kısaca birkaç örnek verecek olursak bakteriyel ( tüberküloz, difteri, streptokok bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonlar), viral (AIDS, kızamık, hepatit virüsü), mantar kaynaklı (candida) şeklinde sıralanabilir.
  • İnflamasyon-hasar: Lenf yolları üzerinde ki hasarlar lenf bezlerinin anormal olarak büyümesine neden olabilmektedir.
  • Kanser hastalığı: Kanser hastalığı vücudun bağışıklık sistemini çökerterek mikroplara karşı direncin azalmasına neden olmakla beraber sadece lenf bezleri üzerinde değil, vücudun bir çok bölgesinde malign tümör oluşumuyla karakterize olarak birikir ve şişliklere neden olur.

Batın ve Kasıkta Lap Oluşumunun Tanısı Nasıl Yapılır?

Lenf sistemi, vücudun bir çok bölgesinde bulunabilmektedir. Kasık ve batın bölgesinde lenf bezlerinin büyüklüğü 1’cm civarındadır ve genellikle bakteriyel enfeksiyon kaynaklı olarak büyüme gözlenir. Yapılan testler sonucunda boyu 1.5 cm den büyük olan bezler anormal olarak kabul edilmektedir ve tedavi süreci gerektirir.

Batın ve Kasıkta Lap Oluşumu Nasıl Önlenir? Nasıl Tedavi Edilir?

Batın ve kasıklarda oluşan lapların tedavisinde bezin büyüklüğüne, sayısına ve büyümenin kaynağına bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemi farklılık göstermektedir.

Anormal büyüklükte olmayan ve bakteriyel kaynaklı enfeksiyon sonucu ile oluşmuş olan lenfadenomegalilerde(laplarda) genellikle antibiyotikli merhemler veya kremlerle tedavi uygulanıp enfeksiyonun yok edilmesi amaçlanmaktadır. Fakat anormal büyüklükteki bezeler cerrahi işlem gerektirmektedir. Bunların dışında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilave vitamin ilaçları enfeksiyondan korunma yolunda yardımcı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Today, taking into consideration the fast way of living that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons out of every discipline are using credit card and people who not using the credit card have made arrangements to apply for one in particular. Thanks for giving your ideas in credit cards. https://psoriasismedi.com drugs used to treat psoriasis

BİR YORUM YAZ