Reklam

Bebeğimin Başı Çok Sıcak

  • 17 Ocak 2018
  • 2.380 kez görüntülendi.
Bebeğimin Başı Çok Sıcak

Vücut ısısının yükselmesi, yeni doğan ya da birkaç aylık bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. 39 dereceye kadar endişe duyulmasına gerek olmayan bu yüksek ateş durumu, 40 dereceye ulaştığında bebeğin sağlığı açısından son derece büyük bir risk merkezi haline gelir bu nedenle bebek derhal doktora götürülmelidir.

Bebeklerde ateşlenme durumu, bebeğin içinde bulunduğu ay bakımından önem taşımaktadır. İlk üç ay içinde ateş çok fazla yükseliyor ise ya da bebeğin sadece baş kısmından yüksek sıcaklık söz konusuysa, mutlaka doktora gidilmesi ya da fikir alınması gerekir. Genellikle bakteriler ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan ateş, ilk üç ayda farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle ebeveynler de bu konuda bilgi sahibi olmalı ve ilk müdahaleyi yapabilmelidir,

Bebekte Yüksek Ateş Durumunda Tehlikeli Durumlar

  • Ateşin 39,5 – 40 dereceye kadar yükselmesi ve bu seviyede düşmeden bir süre kalması,
  • Yüksek ateşin yanı sıra bebeğin sürekli ağlaması ve huysuzlanması,
  • Bebeğin normal halini aksine bir halsizlik ve yorgunluk haline girmesi,
  • Bebeğin nefes almasında güçlük, sürekli olarak tekrar eden kusma ve ağlama durumunun ortaya çıkması,
  • Daha önce bebekte havale geçirme riski yaşanmış olması

Sıralanan bu maddelerdeki durumlardan bir tanesi bile bebekte kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu nedenle de mutlaka en kısa zamanda doktor ile irtibat kurulması gerekir.

Bebek Ateşlendiğinde Neler Yapılabilir?

İlk olarak ateşin nedeninin bulunması gerekir. Bu duruma yol açan etmenlerin başında soğuk algınlığı gelir. İlk aylarında bağışıklık sistemi son derece zayıf olan bebekler, dış tehditlere açık oldukları için en ufak bir dikkatsizlik sonucunda soğuk algınlığı ortaya çıkabilmektedir. Eğer üst solunum yolları enfeksiyonu, grip, kabakulak, kızamık gibi rahatsızlıklar nedeniyle baş kısmında bir ısı yükselmesi varsa genellikle antibiyotik tedavisi gerekeceğinden doktora gidilmelidir.

Vücut ısısından artış meydana gelen bir bebek, kat kat giydirilmemelidir. Özellikle kollar ve bacaklar açıkta kalacak şekilde rahat ve bol giysilerin tercih edilmesi, ateş devam ederken bebeği rahatlatacaktır.

Her ne kadar bu süreçte bebekte iştahsızlık olsa da, olabildiğinde sıvı takviyesi yapılmaya çalışılmalıdır. Bebek ateş ile su kaybı nedeniyle ishal şeklinde bir dışkı yapabilir. Bu da bebeği halsiz düşürebilir.

Bebeğin bulunduğu ortamda sıcaklık derecesi yaklaşık 20 – 22 derece aralığında olmalıdır. Daha yüksek sıcaklık ateşi de tetikleyebilir ve tam aksine sıcaklığın düşük olması sonucunda bebek daha çok üşüyebilir. Temiz bezler ıslatılarak ateşin yoğun olduğu baş, koltuk altı gibi bölgelere uygulanmalıdır. İlk etapta bu gibi önlemler alınsa da mutlaka acilen doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ