Reklam

Bebeğimiz İçin Klima Zararlı mı?

  • 31 Temmuz 2018
  • 693 kez görüntülendi.
Bebeğimiz İçin Klima Zararlı mı?

Bebeklerin klimalı alanlarda kalması dikkat edilmediğinde oldukça zararlı bir durumdur. Özellikle bebeklerin ne kadar hassas olduğunu ve klimanın yetişkinleri çarptığı zaman bile ne kadar etkileyebildiğini düşündüğümüzde mühim konu olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Bebeğimiz İçin Klima Zararlı mı?

Bebeklerin bulunduğu ortamda ya da bebeğin odasında klima kullanımı zararlıdır. Klimalı alanda uzun süre beklenmesi halinde üşümeye sebep olacağı gibi odaya girip çıkılması durumunda ise sürekli sıcak ve soğuk hava ile temas etmesi vücudun dengesini bozabilmektedir. Bebekler bu konuda daha hassas olduklarından etkilenmeleri de daha kısa sürede olacaktır.

Klima sadece ani hava değişiminden dolayı değil, içerisinde kolay bir şekilde toz biriktirebilmesinden dolayı da zararlıdır. Klimanın çıkardığı havayı direkt olarak soluyan yetişkin ve çocuklarda klimanın bakterili havasından dolayı da çeşitli hastalıklara yakalanma riski yüksek olabilmektedir.

Bebeklerde Klima Çarpması

Özellikle yaz aylarında ve yazı oldukça sıcak geçiren bazı şehirlerde klima kullanımı neredeyse zorunlu bir ihtiyaçtır fakat klima çarpması sonucu meydana gelebilecek hastalıklarda özellikle dikkat edilmediğinde kronikleşebilmektedir. Bu konu oldukça mühim bir konu olduğundan detaylı bir şekilde anlatmamız gerekirse;

Bebeğime Klima Çarptığını Nasıl Anlarız?

Yetişkinlerde de bebeklerde de klima çarptığında neredeyse aynı belirtiler gözlemlenmiştir. Bu belirtiler;

  • Ateş,
  • Bulantı, kusma,
  • İshal,
  • Terleme,
  • Baş ağrısı.

Bebeklerde bu belirtiler daha farklı bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

  • Klima çarpması yetişkinlerde önce baş ağrısı ve bulantı olarak gösterir, bebeklerde ise direkt olarak ateşlenme ve kusma olarak anlaşılabilir.
  • Yetişkinlerde bir sonraki aşamada ateşlenme ve kusma meydana gelirken, bebeklerde ise ishal ve ateşlenme olarak devam etmektedir. Bu ateşlenme bebeklerin hassaslığından da kaynaklı olarak 39 dereceye kadar çıkmaktadır. Bebeğin eski sağlığına kavuşması için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesinde büyük oranda fayda vardır.

Klima Çarpması Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinlerde ve bebeklerde özellikle yüksek ateş meydana geldiğinde ilk müdahale için sirkeli su kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi bu suyla ıslatıp, boyun, koltuk altı ve alın gibi bölgelere koyarak ateşin düşmesini sağlayabilirsiniz. Fakat kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. İlk müdahaleyi bu şekilde yaptıktan sonra eğer ateş düşmezse, kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir.

NOT: Bebeklerde ateşlenme çok önemlidir. Eğer bebeğin ateşi kontrol altına alınmadığında havale geçirebilir ve kalıcı bir hasara yol açabilmektedir. Bu ihtimali her zaman göz önünde bulundurarak, doğru bir şekilde ilk müdahaleyi gerçekleştirdikten sonra en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ