Bebeğin Kakasında Kan

Bebeğin Kakasında Kan

Paniğe yol açan durumlardan bir tanesi olan bebeğin kakasında kan ya da mukuslu dışkı görülmesi, her zaman ciddi bir sorundan kaynaklanmayabilir. Ancak bu durum bu konuda ihmalkar davranma anlamına gelmemelidir. Dışkı bebeklerin özellikle ilk aylarında sağlık durumlarına ilişkin bilgi verdiği için mutlaka kanlı kaka durumunun süreci ve süresi gözlemlenmeli ve en yakın zamanda bebek, uzman bir doktora muayene ettirilmelidir.

Kanlı Kaka Neden Olur?

  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde kanlı ya da mukuslu kaka gözlemlenebilir. Kanlı kaka, aynı zamanda bebekte huzursuzluk, meme emmek istememe gibi durumların görülmesine de yol açmaktadır. Ancak bebek normal seyrinde kilo almaya ve gelişmeye devam eder.
  • Proktokolit olarak ifade edilen bu durum, besinlerden kaynaklanan alerjik durumlar sonucunda da görülebilir. Bu durumda bu rahatsızlıklar “besin proteini ile ilgili proktokolit” yahut “alerjik proktokolit” olarak isimlendirilir. Gıdaların bebeğin bünyesinde alerjik etki yapması sonucunda ortaya çıkan bu sorunda, kalın bağırsaklarda iltihaplanma meydana gelir ve bu da kakada mukus ya da kan görülmesine yol açar. Kakada görülen kan miktarı oldukça azdır ve bebeğin kansızlık sorunu ile karşı karşıya kalması öngörülmez. Kaka laboratuvar ortamında incelendiğinde, mukuslu bölgede lökositlerin görülmesi olasıdır.
  • Özellikle bebeklerde ilk altı ayda ortaya çıkan bu sorun, normal şartlarda eğer alerjik ise bir iki yıl içinde normal seyrine döner. Alerjen etkenlerin başında inek sütü gelir. Ek gıdaya başlatılan bebeklerde sebze, et ya da yumurta gibi besinler nedeniyle de görülebilir.

Alerjik Proktokolit Tanısı

Bu rahatsızlığın görüldüğü bebeklerde, alerji testi genellikle tanı konması için işe yaramaz. Bunun yerine deri üzerinde uygulanan çeşitli testler kullanılmalıdır. Genel olarak deneme yanılma usulü ile tanı konduğu bilinmektedir. Bu sorunun ortaya çıktığı bebeklerde beslenme yalnızca anne sütü ile yapılıyor ise, annenin tükettiği bir besinden kaynaklandığı teşhisi söz konusu olur. Anne bu besini artık tüketmemelidir.

Ek gıda başlangıcı sonrasında bu sorunun ortaya çıkması halinde, buna neden olan ek gıdanın teşhisi önemlidir. Ek gıda nedeniyle ortaya çıkan alerjik proktokolit durumunda annenin özel bir diyet yapması gerekmez. Tanının kesin olarak konulabilmesi için şüphe uyandıran besinlerin yeniden bebeğe verilmesi sonrasında durum kesinleşir.

Diğer Sebepler

Bebeğin kakasında kan görülmesi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Kabızlık: Bebeklerde sıklıkla görülen kabızlık, dışkının sertleşmesine neden olur. Bu nedenle de dışkı bağırsaklardan geçerken ya da makattan çıkarken zorlamaya ve kanamalara neden olabilir. Buna ek olarak;
  • Enfeksiyonlar,
  • Laktoz intoleransı,
  • Çeşitli bakteriler,
  • Aşırı anne sütü tüketimi gibi etkenler de kakada kanama ve mukuslu yapıya neden olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ