Bebeğin Kalbinde Beyaz Leke

Bebeğin Kalbinde Beyaz Leke

Günümüzde artık teknolojinin ilerlemesiyle anne karnında bebeğin kronik rahatsızlıkları ve zeka geriliği gibi durumları teşhis edilebilmektedir. Sıklıkla gebelik döneminde rastlanan bu durumda ultrason cihazları aracılığıyla bebeğin kalbinde görülen beyaz parlak leke, tıp dilinde ekojenik intrakardiyak fokus olarak adlandırılan ve bebeğin papiller kasında kalsifikasyon yani kireç birikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur ve ortalama her 20 gebeliğin birinde rastlanabilmektedir.

Hamileliğin genellikle 20. haftasında görülmeye başlayan, ultrasonda beyaz ve parlak bir leke halinde gözüken ve zeka geriliği olan bebeklerde daha sıklıkla oluşan bir tablo olmakla beraber kesin olarak bebekte zeka geriliğinin oluşacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü zeka geriliğinin olması için beyaz lekenin dışında doğumdan sonra ve önce yapılan tahlillerle belirlenen başka belirtilerinde olması gerekmektedir. Bu yüzden anne ve babaların çok fazla telaş yapmaması ve tahlillerini aksatmaması gerekmektedir. Bu leke doğumdan yaklaşık 7-8 hafta önce itibariyle kaybolmaktadır.

Bebeğin Kalbinde Beyaz Leke Oluşumunun Tanısı Nasıl Yapılır?

  • Ultrason cihazları yardımıyla bebek kalbinde parlak beyaz bir leke tespit edilir. Fakat bu leke zeka geriliğinin kesin belirtisi olmamakla birlikte doktor tarafından tayin adilen başka bulgular ile kesin bir tanı koyulabilmektedir. Doktor kontrolünde beyaz leke dışında başka anormallik bulunamaz ise ciddi bir sorun olmamakla birlikte gebeliğin son 2 ayında kendiliğinden kaybolmaktadır.
  • Bebeğin kalbinde beyaz leke saptanması durumunda perinatoloji uzmanlarına başvurarak uygulanan tahliller sonucunda kesin bir sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bebeğin Kalbinde Beyaz Leke Neden Oluşabilir ?

Kalsifikasyon, dokularda kalsiyum birikimidir. Yani kalp ventriküllerinde kalsiyum birikmesi sonucu kalpte kireçlenme gözlenmesidir. Bunların dışında anne karnında bebeği besleyen damarlarda oluşan anormal durumlar, anneye bağlı kronik rahatsızlıklar ve sağlıksız-dengesiz beslenme bebeklerde bu tarz rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Bebeğin Kalbinde Beyaz Leke Oluşmasında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir? Tedavisi Nedir ?

Yukarıda da belirtildiği gibi çok telaş yapılacak bir durum olmamakla birlikte eğer ciddi bulgulara rastlanılmamış ise gebeliğin son 7-8 haftasına kadar kendiliğinde geçme eğilimi gösteren bir durum olmaktadır. Fakat ultrasonografi ile belirlenen bu lekeler zeka geriliğine yol açabilmektedir. Bu durumda uzman hekim bulguları ve yapılan tahliller sonucunda kesin bir sonuca ulaşmak mümkündür. Kesinlikle gözardı edilmemeli ve doktor muayenelerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ