Reklam

Bebeğin Ön Dişlerinde Ayrıklık

  • 02 Mart 2017
  • 5.473 kez görüntülendi.
Bebeğin Ön Dişlerinde Ayrıklık

Dişler arasında meydana gelen ayrıklar günümüzde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardandır ve bu ayrıklara tıp dilinde diastema denir. Bu ayrıklar hem çene hem de dişlerle alakalı bir durumdur ve ısırma, yemek yeme gibi hareketlerde zorluklara neden olur.

Çocuklarda da yetişkinler kadar sık görülebilir. Bu durum birçok dişi ilgilendirdiği gibi yalnızca birkaç dişi de ilgilendirebilir. Bebeklerde süt dişleri 8. aydan itibaren çıkmaya başlar ve 2.5 yaşına kadar süt dişlerinin çıkması devam etmektedir.

12 yaş altı çoçuklarda diş ayrıklığı normal bir durumdur çünkü süt dişleri altta çıkacak olan daimi dişlere yer açılması için dişler arasında mesafe olması gerekmektedir. Süt dişleri arasında mesafe olmayışı dişlerin çarpık ve düzensiz çıkmasına neden olabilmektedir. 16 yaşından büyük ve büyümesi durmuş süt dişi bulunmayan çocuklarda ayrık dişlerin bulunması anormal bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu bireylerde tedavi ortodonti tedavisi veya estetik yöntemlerle yapılabilmektedir.

Dişlerde Ayrıklık Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Diastemaların en çok rastlanılan nedenleri arasında, dişlerin sıralandığı kemikteki (dental arktaki) yer fazlalığı olması gösterilir.
  • Süpernümerer dişler (artı dişler) dişler arasında ayrıklığa neden olabilmektedir.
  • Daimi dişlere geçiş aşamasında ayrıklık görülebilir bu da kanın, dişlerin sürme aşamasında olduğu için normaldir. Fakat bu açıklık 2 mm’den fazla ise tedavi gerektirir.
  • Diastemaların lokal nedenleri frenulum, fizyolojik diastemalar, diş boyutu uyumsuzluğu (mikrodonti), eksik dişler, odontoma vb. şeklinde sınıflandırılabilir.
  • Genel nedenler ise; raşitizm hormonal bozukluklar, genetik, dudak damak yarıkları vb. bulunur. Yine tedavilerinde ortodontik vb. olarak çeşitli seçenekler karşımıza çıkar.

Ön Dişlerde Ayrıklığın Teşhis ve Tedavisi Nedir?

Diş ayrıklığı yetişkinlerde ciddi bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş ayrıklıklarının teşhisinde öncelikle röntgen yardımıyla artı diş ve odontoma tümör varlığına bakılır.

Artı diş varlığında dişin çekimi gerekmektedir. Odontoma diş varlığında ise cerrahi işlem uygulanması gerekmektedir. Frenulum (küçük ve kısa bağ) kaynaklı ise frenulumun dişleri etkilemeyecek şekilde kısaltılması gerekmektedir. Süt dişlerinde ayrıklık oluşması fizyolojik bir durum olduğu için tedavi gerektirmez. Doğumsal olarak diş eksikliğinden kaynaklı açıklıklarda hasta belirli yaşa geldiği zaman ortodontik olarak tedavi uygulanır.

Dişlerdeki ayrıklıkların ortodontik tedavisi genellikle sabit ve hareketli apareyler(ortodontide kullanılan aygıt) kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Daha detaylı ve doğru bilgi için uzman diş hekime danışılması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Today, taking into consideration the fast chosen lifestyle that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons out of every arena are using credit card and people who not using the credit card have prepared to apply for just one. Thanks for spreading your ideas in credit cards. https://varicoseveinsmedi.com how to treat varicose veins

BİR YORUM YAZ