Reklam

Bebeğin Sadece Kafasında Ateş

  • 17 Ocak 2018
  • 6.201 kez görüntülendi.
Bebeğin Sadece Kafasında Ateş

Yeni doğmuş bebeklerde, yalnızca baş bölgesinde ya da vücudun tamamında vücut ısısının yükselmesi durumu ile sıkça karşılaşılmaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum, dikkate alınmalıdır. Çünkü ateşin yükselmesine bağlı olarak bebekte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir.

İlk üç ay içinde sürekli olarak ateşlenen bebeklerin her defasında doktor muayenesine ihtiyacı vardır ve bu ihmal edilmemesi gereken bir ayrıntıdır. Çünkü bu süreçte bebek son derece savunmasız ve tehditlere açık bir durumdadır. Ancak acil olarak doktora gitme şansı olmayan bebekler için ebeveynler mutlaka ateşin nasıl düşürüleceği konusunda bilgilendirilmiş olmalı ve ilk müdahaleyi yaparak bebeği rahatlatmalıdır.

Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle yeni doğan bebeklerde sıklıkla ateş yükselebilir. Bunda başlıca neden soğuk algınlığı ya da diğer rahatsızlıklardır. Diğer rahatsızlıklar arasında kabakulak, grip, kızamık gibi hastalıklar sayılabilir. Bu gibi rahatsızlıklarda doktor tarafından uygun bir ilaç tercih edilerek tedavi sürecine derhal başlanmalıdır. Ancak bebekte;

  • Ateş 40 dereceye kadar yükselmiş ve bir türlü düşmüyorsa,
  • Bebeğin hali ve tavrı aşırı yorgun, halsiz ise, aynı zamanda iştahsızlık mevcutsa,
  • Bebek sürekli ağlıyor ve huysuzlanıyorsa,
  • Daha önce ateş nedeniyle havale geçirmiş ya da bu tehlike ile karşı karşıya kalmış ise
  • Bebeğin solunumu düzensiz ya da zorlukla tamamlanıyor durumda ise,
  • Bebek sık aralıklarla kusuyor ve ishal yahut kabızlık belirtileri var ise hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Tedavisi

Bebekte yüksek ateş ortaya çıktığında ilk yapılması gereken bebeğin kıyafetlerinin çıkarılması, bebeğe olabildiğince rahat ve bol kıyafetler giydirilmesidir. Bunun yanı sıra mutlaka ılık ıslak bezlerle kafa bölgesi başta olmak üzere bacak içlerine, koltuk altlarına müdahale edilmelidir. Bu uygulama bebeğin rahatlamasını ve ateşin düşmesini kolaylaştırması bakımından önemlidir.

Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı en az 20 derece olmalıdır. 20 derece altındaki odada bebek üşüyebilir. 22 dereceden fazla sıcak ise vücut ısısının daha da yükselmesine yol açabilir, bebeği terleterek yeniden üşütmesine neden olabilir. Bu aşamada bebeğin sıvı alması çok önemlidir. Özellikle yüksek ateşle birlikte kabızlık durumu söz konusu ise zorlayarak da olsa sıvı besinler ya da anne sütü verilmesi çok önemlidir. Çünkü bebeğin vücudu susuz kalmış ve dışkılaması da zorlaşmıştır. Bebeğe daha fazla sıkıntı veren bu durum için doğrudan su da verilebilir.

Hangi sebeple olursa olsun, ebeveynlerin ilk fırsatta bebeği doktora götürmesi çok önemlidir. Çünkü yalnızca baş bölgesinde ortaya çıkan yüksek ateş müdahale edilmediğinde bebeğin bünyesinde kalıcı hasara yol açabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ