Reklam

Bebeğin Yüzünde Emerken Kızarma

  • 12 Aralık 2017
  • 2.436 kez görüntülendi.
Bebeğin Yüzünde Emerken Kızarma

Yeni doğan bebeklerin ten renginin kızarıklıktan normale dönmesi yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir. Bebek cildinin anne karnından sonra dış ortama alışması ve olgunlaşması bu süre içinde gerçekleşir. Özellikle ağlarken, kaka yaparken ve emerken çocuklar kızarabilir. Bunun dışında bir kızarma varsa kontrol edilmesi gerekir.

Bebeklerin cildi çok hassas ve pürüzsüz olduğu için daha çok dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan şampuan, krem ve benzeri bebek bakım ürünlerinde “sla, sls, paraben ve alkol” olmamasına özen gösterilmelidir.

Bebeğin Yüzünde Emerken Kızarmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Olağan Nedenler

Yeni doğan bebeklerin kendini ifade etmede güçlük çekmesi ve her türlü rahatsızlığını ağlayarak belirtmesinden dolayı neden dolayı ağladığını kestirmek güçtür. Özellikle bir haftalık bebeklerin ağlama sebebi açlık, gaz ve pişik kaynaklı olabilir. Fakat bunun dışında da rahatsızlıklar olabileceği için ağlamalar tok olmasına ve gaz çıkarmasına rağmen devam ediyorsa, çocuk doktoruna gösterilmesi gerekir.

2-)Kalp Rahatsızlığı

Bebeklerde emzirirken kızarma ve ötesinde morarma görülüyorsa bu kalp rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bunun yanında nefes darlığı, emerken yorulma ve vücudunda ter damlacıkları görülüyorsa, bebeğin kalp rahatsızlıkları kontrolünden geçirilmesi önerilir. Konusunda uzman bir doktora bebeğin muayene edilmesi bu noktada çok önemlidir.

3-)Emmede Zorlanma

Bunun yanında bebeklerde emerken kızarma belli bir dereceye kadar normaldir. Emmeye çok alışamamış bebek bu süreçte kendini fazla zorlayarak memeyi kapmaya çalıştığı için kızarabilir. Yetişkin bireyler nasıl efor sarf ettiğinde kızarıyorsa, bebeklerde de aynı şekilde görülebilir. Yeni doğan bebeklerin teninin hassas ve açık renk olması sebebiyle az kızarıklık dahi daha ciddi görülebilir.

4-)Bebek Hastalıkları

Bazı bebek hastalıkları emzirme esnasında ve sonrasında da kızarıklığa sebep olabilir. Örneğin cilt kuruluğu sonrası oluşan atopik dermatit yani egzama bebeklerde de görülebilir. Bu yüzden yeni doğan bebeğin vücudunun banyo sonrasında nemlendirilmesi gerekir. Sadece yüz bölgesinde değil koltuk altı, boyun bölgesi ve genital bölge çevresine de bakım yapılması gerekir. Özellikle kullanılan bezlerin kasık bölgesinde yara ve pişik rahatsızlığına sebep olabileceği için çocuk doktorunun önerdiği bakım kremleri uygulanmalıdır.

5-)Bebek Aknesi

Yeni doğanlarda görülen bebek aknesi, ciltte kızarıklık ve küçük sivilcelere neden olabilir. Yüz bölgesi dahil olmak üzere kasık bölgesi ve bacaklarda görülebilen bu kızarıklıklar yine doktorun muayene sonrası önereceği kremlerle giderilebilir. Özellikle eski zamanlardan beri kullanılan bitkisel karışımlar bebeğin üzerinde denenmemelidir. Hassas cilt yapısı çok kolay kızarıklık ve yara oluşmasına sebep olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ