Bebeğin Yüzünde Kızarıklık

Bebeğin Yüzünde Kızarıklık

Anne ve babalığın ilk dönemlerinde bebekleriyle ilgili her konuda temkinli yaklaşan ebeveynler, bebeğin cildinde kızarıklık farkettiklerinde hemen paniğe ve endişeye kapılırlar. Ancak bebeğin cildinde beliren kızarıklık her zaman önemli sorunların işaretçisi olmayabilir. Kimi zaman basit nedenlerden de(alerji vs.) meydana gelebilmektedir.

Bebeklerin yüz bölgesinde veya cildinin başka bölgelerinde beliren kızarıklıkların, bebeklerde çok sık görülen bir durum olduğu unutulmamalı ve endişeye kapılmadan konuyla ilgili uzman doktora başvurulmalıdır.

Bebeğin Yüzünde Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

İsilik

Vücuttaki ter gözeneklerinin tıkanmasıyla birlikte baş gösteren isilik rahatsızlığına özellikle yaz aylarında daha fazla rastlanır. Yenidoğanlarda sık görülen isilik ilk olarak kendisini ciltte kızarıklık ve kaşıntı ile belli eder.

İsiliğin esas nedeni vücuttaki ter gözeneklerinin kapanması sonucunda ter bezleri tarafından üretilen salgının derinin dış bölgesine doğru çıkamamasıdır. Yani ter kanallarının tıkanmasına sebebiyet veren etkenler aslında bakıldığında dolaylı olarak isiliğe yol açmaktadır. Bebeklerin yazın çok kalın giydirilmesi, pamuksu yapı haricindeki kıyafetlerin tercih edilmesi, bebeğin altının düzenli olarak değiştirilmemesi, havasız ortamda uzun süre bulunmak gibi pek çok etken isiliğin sebepleri arasındadır.

Bulaşıcı bir rahatsızlık olmadığından endişe duyulacak bir durum söz konusu değildir. Bebeği sıkmayan rahat giysilerin giydirilmesi, pamuklu yapıdaki kıyafetlerin tercih edilmesi ve bebeğin altının sık sık değiştirilmesi isiliği önleyici yöntemler arasındadır. İsilik her ne kadar birkaç gün içinde genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olsa da, her ihtimale karşın uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

Alerji

Bebeklerin bağışıklık sistemleri yetişkinlere nazaran daha az gelişmiş olduğundan, alerjik reaksiyonlar daha fazla görülebilir. Bebeğin yüzünde ve cildinde farkedilen kızarıklık, alerjik durumların sonucu olabilir. Bebeğin tükettiği gıda ürünü, bulunduğu ortamdaki toz, kir gibi pek çok etken alerjinin sebebi olabilir. Alerjinin tekrar etmesini önlemek adına alerjiyi tetikleyici etkenin(alerjen maddenin) doğru saptanması ve bebeğin bu etkenden uzak tutulması etkili olacaktır.

Kurdeşen

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen rahatsızlığına küçük çocuklarda sık rastlanır. Kabarcık halindeki kızarıklık, pullanma ve ciltte kaşıntıyla kendini belli eder. Genellikle tedavisinde uzmanlar tarafından antihistaminik ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle alerjiyi tetikleyici besinlerin tüketilmesinin ardından sık görülmektedir. Bebekte göze çarpan kızarıklıkların altında yatan neden kurdeşen olabilir.

Egzama

Dermatit adıyla da bilinen egzama, halk arasında en sık görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Bebeklerde de rastlanan bu cilt rahatsızlığının başlıca bulguları; ciltte kızarıklık, döküntü, kuruluk ve kaşıntıdır. Egzama genetik etkenlerden bebeklerde görülebileceği gibi alerjik durumlardan ötürü de meydana gelebilmektedir.

Bebek Sivilcesi

Daha çok bebeklerin ilk 4 haftalık süreçlerinde meydana gelen sivilceler zararsızdırlar ve sağlık sorunu teşkil etmezler. Sivilceler çoğunlukla bebeğin yüzünde kırmızı lekelenmeler halinde belirir. Bu sivilceler anne ve babalar tarafından genelde isilik rahatsızlığıyla karıştırılmaktadır. İsilik ve sivilce arasındaki en bariz fark; isilik rahatsızlığında dikkatli bakıldığında küçük beyaz yumruların olduğunun görülmesidir. Sivilcede ise yalnızca kırmızı sivilce oluşumları mevcuttur. Bebeğin yüzündeki kırmızılıkların sivilce olduğu düşünülüyorsa ve birkaç haftadır geçmediyse, muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Diğer Nedenler

  • Su çiçeği,
  • Kızamık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ