Reklam

Bebek Eklemlerinde Kıtırtı

  • 29 Ekim 2017
  • 1.066 kez görüntülendi.
Bebek Eklemlerinde Kıtırtı

Her anne bebeklerinin eklem yerlerinde kıtırtı duyduklarında çok endişe duyuyorlar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bunun önemli ya da önemsiz birçok sebebi olabilir. İlk olarak nedenini öğrenip ona göre tedaviye başlanmalıdır. Bebekler biz yetişkinlere göre çok daha kırılgan ve hassas yapıya sahiptirler. Esneklikleri ise yetişkinlere göre çok daha fazladır. Bebeklerin eklemlerindeki kıtırtılar ise bebeklerin henüz kıkırdak yapılarının tam gelişmemiş olmasıyla bağlantılı olabilir. Doktorlar genelde bebeklerden gelen bu eklem kıtırtılarında kalsiyum takviyesi önermektedirler.

Bebek Eklemlerinde Kıtırtı Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde eklem kıtırtısı görüldüğünde doktorların önerdiği kalsiyum tedavisi yetişkinler tarafından da kullanılabilir. Bu kalsiyum desteği kemik yapısının güçlenmesinde, eklem kıkırdak yapının daha sağlıklı ve güçlü olmasında yardımcı olmaktadır. Bebeklerde eklem kıtırtısı tehlikeli bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşırsanız doktora giderek tedaviye hemen başlamanız önerilmektedir.

Bebek eklemlerinden gelen kıtırtı önemli bir hastalığın habercisi değil ise kalsiyum ve demir desteği ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.
Bebeğinizin eklemlerinden gelen kıtırtıların sebebi cam hastalığı gibi tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız ya da belirtilerini gözlemliyorsanız derhal bir doktora göstermeniz gerekmektedir.

Cam Kemik Hastalığı

Cam kemik hastalığı tıptaki diğer bir adıyla osteogenesis imperfekta’dır. Normal olmayan kırıklarda ve aşırı kırılgan kemik yapısıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Cam kemik hastalığı bağ dokusundaki kalıtsal bir bozuklukla ortaya çıkar. Çok sayıda kırıkla ve bozulmuş kafa yapısıyla doğan bu bebekler genellikle yaşamazlar. Cam kemik hastalığı gözlenen bu bebeklerin kemik dokusu yapımında düzensizlik mevcuttur ve bu bebeklerde oluşan kemik dokusu hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptirler.

Cam kemik hastalığının en önemli belirtisi gözün beyaz kısmının ince ve mavi şekilde gözükmesidir. Bu bebeklerde işitme kaybı oldukça sık gözlenmektedir. Bu hastalığın teşhisi genellikle bebek anne karnındayken yapılır.

Bebek Eklemlerinde Kıtırtı Tedavisi

Bebeklerin eklem yerlerindeki kıtırtı eğer çok önemli bir hastalığın habercisi değilse, kalsiyum desteğine ihtiyaç olacaktır. Kalsiyum bebeklere yoğurt, püre halinde ezilmiş meyveler, koyu yeşil sebzeler ve kuru üzüm şeklinde verilebilir. Demir desteğini ise bir doktora başvurarak bebekler için uygun olan ilaçlarla sağlayabilirsiniz.

Cam kemik hastalığı tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon ortopedi doktorları eşliğinde yapılmaktadır. Bebeğinizde cam kemik hastalığı ile karşılaştıysanız bu hastalığın tedavi sürecinde mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Cam kemik hastalığı tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Bu sebeple şüphelendiğiniz herhangi bir durumda derhal doktora gitmeniz ve tedaviye başlamanız oldukça önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ