Reklam

Bebek Gözünde Kanlanma

  • 21 Ağustos 2017
  • 2.109 kez görüntülendi.
Bebek Gözünde Kanlanma

Her insanda ve yaş grubunda olabildiği gibi bebeklerde hatta yeni doğanlarda da göz kanlanması şikayeti olabilmektedir. Çoğu anne ve baba bu durumu telaş haline getirseler de genellikle çevresel etmenlerden dolayı göz kanlanması olabilmektedir ve kendiliğinden geçebilmektedir.

Göz kanlanması gözün içindeki beyaz bölgenin kızarması olarak ifade edilmektedir. Tek gözde ya da her iki gözde de kanlanma problemi yaşanabilir. Kendiliğinden geçebilen bu rahatsızlık eğer uzun süredir devam ediyor ise anne babalar vakit kaybetmeden uzman bir hekimden yardım almalıdır.

Bebek Gözünde Kanlanma Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Bebek gözünde kanlanma oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar, gözleri ovalama, alerji, enfeksiyon veya çevresel faktörler sonucu oluşabilmektedir.

1-)Gözleri Ovalama

Bebekler gözlerini ovalıyor ise gözün mikrop kapma ihtimali olduğu için tehlikeli bir durumdur. Anne ve babalar çocuklarını takip etmeli ve gözlerini ovalamalarını önlemeleri gerekmektedir. Eğer bir rahatsızlık sonucu bebek gözlerini ovalıyor ise uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

2-)Alerji

Gözlerde kanlanma oluşmasının nedenlerinden biri alerjik reaksiyonlardır. Bu durumdan şüphelenildiğinde gerekli tetkikler yapılmalıdır ve tedavi sonuçlara göre uygulanmalıdır.

3-)Enfeksiyon

Bebeklerin gözlerinde kanlanma oluşmasının en sık nedenlerinden biri de gözün enfeksiyon kapmış olmasıdır. Enfeksiyon çeşitli etmenlerden oluşabilir.

Bunlar dışında bebeğin genetik bir rahatsızlığı, göz yaşı kanalında tıkanıklık gibi hastalıkları var ise bunlar da gözlerin kanlanmasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde göz kanlanmasının oluşmasında çevresel faktörler de sıkça neden olabilmektedir.
Bebek sigara dumanına ya da uzun süre güneşe maruz kaldığında, televizyon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletlere uzun süre baktığında da gözlerin kanlanması kaçınılmaz olur. Yetişkinlerde olduğu gibi uykusuz kalma söz konusuysa, bebeğin gözleri de kanlanabilir. Bebek fiziksel bir darbe ya da tüylü bir oyuncağın gözle teması gibi durumlarla karşılaştıysa gözde kanlanma da oluşabilir. Ayrıca bebek çok kuru ya da rüzgarlı bir ortamda bulunur ise de gözlerinde kanlanma oluşabilmektedir.

Bebek Gözünde Kanlanmanın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde göz kanlanması genellikle çevresel faktörlerden dolayı oluştuğu için hemen tıbbi yardım almaya gerek yoktur. Eğer bir günden fazla sürüyor ve bebeği aşırı rahatsız ediyor ise bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bebeğin gözünde oluşan kanlanmanın nedeni tespit edildiğinde gereken tedavi yöntemleri doktor tarafından uygulanmaya başlanacaktır. Alerjik ya da enfeksiyon kapma söz konusu ise antibiyotik ilaçlar ya da göz damlası gibi ilaçlar ile tedavi sağlanabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ