Reklam

Bebekler Gaz Çıkarırken Neden Ağlar?

  • 28 Ocak 2018
  • 1.336 kez görüntülendi.
Bebekler Gaz Çıkarırken Neden Ağlar?

Bebeklerin geçirdiği en zor dönemlerden birisi gaz çıkarma dönemidir. Bu dönem bebekler için sancılı geçer ve bu durum sık sık huysuzlanmalarına, ağlamalarına neden olur. Gaz çıkarma dönemi, her bebeğin yaşadığı bir dönemdir ve ağır geçen bu dönemde bebeklerin çoğu aynı biçimde huysuzluklar çıkarır. Bu dönemde ebeveynlerin bebeklerini rahatlatması, sabırlı davranması ve gerekli yöntemleri uygulayarak gaz çıkarmasına yardımcı olması gereklidir.

Bebeklerde gaz çıkarma dönemi genellikle ilk 3 aylık süreç içinde sıklıkla görülür. Bazı bebeklerde bu dönem ilk 3 ay içinde son bulurken bazı bebeklerin gaz çıkarma süreçleri 6 ay ile 9 aya kadar devam edebilmektedir. Bu durum her bebekte farklı zaman dilimlerini kapsamaktadır.

Bebeklerde Neden Gaz Oluşur?

  • Bebeklerde gaz oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi bebeğin emzirilirken yanlış pozisyon içinde kalmasıdır. Bu durum bebeklerin hava yutmasına neden olacağı için gaz oluşması da görülmektedir.
  • Bebeklerde gaz oluşmasının diğer bir nedeni ise gaz yapan besinlerin kullanımıdır. Annelerin bilinçsiz bir biçimde tercih ettiği gaz yapıcı besinler zaman içinde bebeklerde gaz oluşmasına da neden olmaktadır. Bebeklerde gaz yapan besinler arasında bakliyatlar, brokoli gibi sebzeler, çikolata, kahve, acı yiyecekler, lahana, süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Emziren annelerin bu besinlerin tüketiminde dikkatli olması gereklidir.

Bebekler Gaz Çıkarırken Neden Ağlar?

1-)Hava Yutması

Bebeklerin gaz çıkarma esnasında ağlamasının en büyük nedeni hava yutmasıdır. Bu durum bebeğin emzirme sırasında yanlış bir pozisyonda tutulmasından kaynaklanmaktadır. Bebeklerin emzirilirken meme başının tamamen ağzına alması sağlanmalıdır. Bunun için bebek, popo kısmından ve gerekirse baş kısmından desteklenmelidir.

2-)Tüketilen Besin Türü

Emziren annelerin bu dönemde tükettiği besinlerde çok dikkatli olması gereklidir. Bu dönemde annenin gaz yapan yiyecekleri tüketmesi bebeklerin emdiği sütün gazlı olmasına neden olacaktır. Bu dönem bebekler için oldukça zorlayıcı geçmektedir.

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır?

1-)Sırt Sıvazlama Yöntemi

Bebeklerin gaz çıkarması için en çok bilinen ve uygulanan yöntemlerden birisi yavaş hareketler ile bebeğin sırtının sıvazlanmasıdır. Bebeklerin bu zor dönemde omza yatırılması ve yavaş hareketler ile sırtının yukarıdan aşağı doğru sıvazlanması gereklidir. Bebeğin başı annenin omzuna gelmelidir ve bebek gaz çıkarana kadar bu sırt sıvazlama işlemine devam edilmelidir.

2-)Doğru Bir Biçimde Emzirme

Bebeklerde yoğun gaz oluşumunu önleyebilmek için bebeğin doğru bir pozisyonda emzirilmesine dikkat edilmelidir. Doğru pozisyon için annenin rahat ve dik bir biçimde oturması, bebeğin de kola yatırılması gereklidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ