Reklam

Bebeklerde Ağlayarak Kaka Yapmak

  • 19 Haziran 2017
  • 1.803 kez görüntülendi.
Bebeklerde Ağlayarak Kaka Yapmak

Bebeklerin dışkılarken ağlamasının başlıca nedeni kabızlıktır. Bağırsakların hareketlerinin yavaşlaması akabinde boşaltımın zorlaşması ve dışkının sert-katı bir yapıya dönüşmesi kabızlık olarak ifade edilir. Yetişkinlerde gözlenebilen kabızlık sorununa bebeklerde de rastlanabilmektedir.

Yenidoğan bebeklerde kabızlığa pek rastlanmasa da, anne sütü dışında ek gıdalarla beslenenlerde baş gösterebilmektedir. Anne ve babalar tarafından yapılan en büyük hata, bebeğin her gün dışkılama ihtiyacı duymamasının kabızlık olarak algılanmasıdır. Halbuki her bebek her gün dışkılama ihtiyacı hissetmez. Şayet bebeğin dışkısının yapısında farklılık(sertlik, katılık gibi) yoksa ve bebek kendini kasmadan rahatlıkla kakasını yapıyorsa, kabızlıktan bahsetmek doğru olmaz.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Bebekler kendilerini yetişkinler gibi ifade edemediklerinden, huzursuzluklarını ağlayarak gösterirler. Aynı şekilde kabızlık durumunda da bebeğin dışkılama zorlanması kendini ağlamayla belli etmektedir. Kabızlıktan kaynaklı dışkı yaparken ağlama, rahatsız hissetme problemini önlemek için öncelikle kabızlığın nedeni doğru tetkik edilmeli ve ardından tedavi yöntemine geçilmelidir.

Beslenme Alışkanlıkları ve Ek Gıda Ürünleri

Anne sütüyle beslenen yenidoğanlarda pek kabızlık şikayetine rastlanmaz. Ancak bebeğin büyümesi, gelişmesi ile birlikte ek gıda alımına ihtiyaç duyulabilir. Alınan ek gıdalar(mamalar vs.), bebeğin sindirim sistemini etkileyerek kabızlığa yol açabilmektedir. Bebeklerde yaşanan kabızlığın en bilindik belirtisi tüketilen ek gıda ürünleridir. Özellikle halk arasında bebeklerin ek gıdaya geçmesiyle birlikte verilen pirinç lapası ve patates de kabızlığı tetikleyici etkenlerdir. Bu süreçte bebeğin doğru beslenmesi ve olası kabızlığı önlemek adına uzman doktordan yardım alınmasında yarar vardır.

Bebekte Hareket Değişiklikleri

Hareket değişiklikleri yalnızca bebeklerde değil, yetişkinlerde de kabızlık nedenlerinden biridir. Özellikle hareketsiz yaşam tarzına sahip yetişkinlerde kabızlığa daha sık rastlandığı gözlenmektedir. Bebeklerde de emekleme ve yürüme gibi hareket değişimlerinin olduğu evrelerde kabızlık baş gösterebilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

İçeriğimizin başında bebeğin her gün dışkılama yapmamasının kabızlık olduğu anlamına gelmediğinden bahsetmiştik. Bazı bebeklerde 2-3 günde 1 dışkılama ihtiyacı duyarken, bazı bebekler ise her gün dışkılama yaparlar. Bebeklerde kabızlığın başlıca belirtilerine aşağıda yer verilmiştir.

  • Huzursuzluk ve rahatsızlık hissi,
  • Dışkı yaparken zorlanma, ağlama,
  • Karın ağrısı,
  • Çok seyrek dışkılama,
  • Dışkının sert ve katı bir hal alması,
  • Dışkının sert yapıda olmasından ötürü anüs bölgesinde zedelenme, çatlak oluşumu gözlenebilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Bol Sıvı Tüketimi

Kabızlık sorunu olan bebeğe gün içinde bol bol su içirmek iyi gelecektir.

Lifli Gıdalarla Beslenme

İçeriğinde lif bulunan gıdalar, bağırsakları harekete geçirdiğinden kabızlığın tedavisinde tercih edilmektedirler. Yeşil yapraklı sebzeler, kayısı, incir ve üzüm gibi lifli gıdalar verilerek kabızlık giderilebilir.

Şayet bebeğiniz dışkı yaparken sürekli ağlıyor ve bu rahatsızlık işareti geçmiyorsa, konuyla ilgili muhakkak uzman doktora başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ