Reklam

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği

  • 27 Temmuz 2017
  • 1.275 kez görüntülendi.
Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği

Bebeklerde B12 vitamini eksikliği genellikle annenin beslenme bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle et ve et ürünleriyle beslenmeyen annelerin bebeklerinde b12 vitamini eksikliği görülme ihtimali daha yüksektir.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerdeki vitamin eksikliği yalnızca kan testi ile uzmanlar tarafından saptanabilmektedir. Ancak bir takım bulgularla kendini belli edebilir. Aşağıda belirtilmiş semptomlar genellikle 0-1 yaş aralığındaki bebeklerde belli olmamaktadır.

Aşırı Halsizlik

Bebeğin kendini gün içinde sürekli halsiz, bitkin ve rahatsız hissetmesi B12 vitamin eksikliğinin göstergesi olabilir.

Büyüme Geriliği

Bebekteki vitamin eksikliği sorunu çoğunlukla büyüme geriliği şikayetiyle uzman hekime başvurma sonucunda saptanmaktadır. Anne ve babanın bebekte gözledikleri büyüme geriliği, vitamin eksikliğinin bulguları arasındadır. Fakat içeriğin başında da bahsedildiği gibi tek başına vitamin eksikliği göstergesi olarak kabul edilemez. Büyüme probleminin altında yatan çok daha ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı, bebek düzenli olarak muayene ve ölçümler için doktora götürülmelidir.

Kas Güçsüzlüğü

Bebeğin basit hareketleri dahi yapmakta zorlanması, kaslarındaki güçsüzlük buna bağlı olarak baş gösteren duruş/pozisyon bozukluğu, bebekte B12 vitamini eksikliğinin habercisi olabilir.

Basit Eylemlerin Yerine Getirilmesinde Zorlanma

Bebeğin gülme, konuşma, yürüme ve başını dik tutma gibi gayet basit eylemleri yerine getirememesi veya zorlanması da vitamin eksikliğinin belirtileri arasındadır. Bebekte bu tarz durumlar farkedilir farkedilmez sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Annenin Sağlıklı ve Dengeli Beslenmemesi

Bebeklerde b12 vitamin eksikliğinin başlıca nedeni, annenin gerek gebelik gerekse gebelikten sonraki süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmemesidir. Özellikle vegan olan annelerin bebeklerinde bu sebepten vitamin eksikliğine sık rastlanır. Annenin et ve et ürünleri, süt tüketmemesi B12 vitamin eksikliğini tetikleyicidir.

Hamilelik Döneminde Geçirilen Bazı Rahatsızlıklar

Gebelik sürecinde anne adayının geçirdiği bir takım rahatsızlıklar da, anne karnındaki bebekte vitamin eksikliğine yol açabilmektedir. Crohn hastalığı, anemi(kansızlık) rahatsızlıkları hem anne de hem de bebekte B12 vitamini eksikliğine neden olabilmektedir.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki bir takım yöntemler uygulanarak, bebekte çıkabilecek olası B12 vitamin eksikliği önlenebilir.

  • Annenin hamilelik döneminden itibaren düzenli olarak kırmızı et, yumurta ve süt ürünleri tüketmesi vitamin eksikliğini önleyicidir.
  • 1 yaşını geçmiş yani ek gıda sürecine geçiş yapmış bebeklerin, bu evrede yumurta, meyve, sebze tüketmeleri vitamin eksikliğini büyük ölçüde engelleyicidir. Ek gıda sürecinde bebeğe verilecek gıdalarla ilgili uzmandan fikir almakta yarar vardır.
  • Annenin düzenli aralıklarla bebeğine B12 vitamin testi yaptırması, olası vitamin eksikliğinin erken tespit edilmesini ve hemen tedavi edilmesini sağlar.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder login, browse tinder for free
    what is tinder

BİR YORUM YAZ