Bebeklerde Hırıltı

Bebeklerde Hırıltı

Bebeklerde hırıltı, özellikle yeni doğan ve 1 yaş altı bebeklerde sık olarak rastlanılmaktadır. Bebekler, anatomi olarak büyüklere oranla vücut yapıları, damar ve kıkırdaklar daha küçük ve dar yapıdadır. Damarlarda ve kıkırdaklarda ki darlık bebeklerde hırıltı oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun üzerine oluşan enfeksiyon, alerji ve bazı rahatsızlıklar ile bu yapı daha da daralmış bir hal almakta ve nefes almada ciddi zorluk çekinmesine neden olmaktadır. Bunların dışında bütün yapılarda olduğu gibi bronş ve bronşiollerin daha dar yapıda olması nefes almada zorluklara neden olmakta ve hırıltılara sebep olabilmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Oluşumu Belirtileri Nelerdir?

  • Solunum yolları dar olan bebekler, vücudun solunum ihtiyacını karşılamak için daha hızlı şekilde nefes alıp verme ihtiyacı doğmaktadır. Bu durum bir hırıltı belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Ayrıca hızlı nefes alıp veren bebeklerde göğüs kafeside buna bağlı olarak hızlı şekilde açılıp kapanmasıda hırıltı belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Anatomi

Bebeklerde hırıltılı solunuma neden olan en önemli faktör vücut anatomisinin daha dar ve küçük yapıda bulunmasıdır. Bu durum bebeklerin nefes alıp verme olaylarında hızlanmaya ve hırıltılı solunuma neden olmaktadır.

Alerji

Alerji vücudun kimyasala karşı verdiği tepkidir. Genellikle genetiksel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle ilkbahar döneminde mevsimsel alerjilere bağlı olarak sürekli hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi komplikasyonlar gözlenebilmektedir. Bu durum bebeklerde uyuma ve uyanıklık halinde de hırıltılı solunum ve horlama gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Solunum Yolları Enfeksiyonları

Bronşiolit gibi solunum yollarında enfeksiyon oluşumu şeklinde gözlenen bazı rahatsızlıklar bebeklerde ve yetişkinlerde solunum güçlüğü çekilmesine neden olabilmektedir. Bu durum hızlı soluk alıp vermeye ve buna bağlı olarak hırıltılı solunuma neden olabilmektedir.

Kronik rahatsızlıklar

Astım gibi genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilen kronik rahatsızlıklar soluk alıp vermede ciddi güçlüklere neden olabilmekte ve buna bağlı olarak hırıltılı solunum oluşumuna neden olabilmektedir.

Boğaz veya Solunum Yollarına Takılan Maddeler

Solunum yollarına beslenme sırasında takılan bazı yiyecekler veya maddeler bebeklerde ıslık şeklinde gözlenebilen hırıltılara neden olabilmektedir.

Bebeklerde Hırıltılı Solunum Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde hırıltılı solunum olayı ıslık şeklinde, boğazdan gelen hırıltılar şeklinde, solunumda çatlamalar şeklinde oluşabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ