Reklam

Bebeklerde Kasılma

  • 14 Aralık 2017
  • 1.812 kez görüntülendi.
Bebeklerde Kasılma

Tetani, kandaki magnezyum ve kalsiyum miktarının azlığı sebebiyle vücutta düzensizlik oluşur ve bu da kasılmalara sebep olur. Anne karnındaki bebeğin kasılmaları normal olabileceği gibi sıklığına bağlı olarak kontrol edilmesi ve gerektiğinde kadın doğum uzmanı tarafından müdahale görmesi gerekebilir. Hem annenin hem bebeğin sağlığının süreçte iyi yönde olması için kontrol şarttır. Fakat en önemlisi erken doğumun habercisi olabilecek kasılmalardır.

Erken Doğum Nedir?

Bebeğin anne karnındaki sürecini 36 haftadan az bir şekilde bırakarak doğması erken doğum olarak tanımlanır. Zamanından önce doğmuş bu bebekler “Prematüre” yani olgunlaşmamış bebek olarak tanımlanır.

Hem anne hem bebek için zor bir sürecin başlangıcı olan erken doğum, tüm hayatı etkileyecek olgular da yaratabildiği gibi hastanede geçecek bir sürenin ardından da atlatılabilir. Ne yazık ki erken doğumda bebek ölümleri sıklıkla görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve ebeveynlerin bilinçlenmesi ile prematüre doğumlar sonrasında bebek ölümleri geçmişe göre azalmıştır. Tıbbi sürecin maddi külfetinin fazla olması ebeveynleri bu noktada biraz zorlamaktadır. Ancak hastanenin uygulayacağı tedavi bebeğin yaşama ihtimalini yükseltmekle beraber hayati hasar kalmamasına da yardımcı olacaktır.

Erken doğumda en çok dikkat edilmesi gereken durum hijyendir. Gelişimini tamamlamamış prematüre bebek, anne karnında yeterince beslenemediği için enfeksiyonlara daha çok açık olacaktır. Bunun dışında bebeğin, ilk aşamada anne sütü ile beslenemeyip dışarıdan gıda yemesi durumu da gelişimi olumsuz etkileyebilir.

16 yaşından küçük bireylerin ve 35 yaşından büyük kadınların doğumlarında erken doğum daha sık görülmektedir.

Erken doğumun engellenebilmesi, erken tanı ile mümkündür. Hamileliği tam olarak sağlıklı geçmeyen anne adaylarının sıkı gözetim altında tutulması ve gerekirse hamileliğini istirahat ederek geçirmesi gerekebilir.

Bazı durumlarda erken doğum tıbbi müdahale ile önlenebiliyor. Fakat bebeğin anne karnında nefes alamıyor oluşu gibi bir durum söz konusu ise yani acil doğum kaçınılmazsa, erken doğum olabiliyor.

Bebeklerde Kasılma Neden Olur?

Yetersiz sıvı alımı, mineral veya kalsiyum eksikliği kasılmalara sebep olabilir. Anne karnında bebeğin yön değiştirmesi veya gerilmesi, kasılma hissettirebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kasılma

Bebeğin anne sütüyle yeterince beslenememesi su kaybına sebep olur ve kasılmalar yaratır. Özellikle beyinde ve vücutta kalıcı hasarlar bırakabilir.

Anne ne kadar iyi beslenirse yeni doğan ve emen çocuk o kadar sağlıklı olur. Bu yüzden yeni doğan bebeklerdeki kasılmayı engellemek için anne sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Kalsiyum ve mineral eksikliği bebekte kasılmaya neden olabilir. Yeni doğan çocuğa güneş banyosu yaptırılması da faydalı olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ