Reklam

Bebeklerde Kendini Germe

 • 16 Mart 2018
 • 1.176 kez görüntülendi.
Bebeklerde Kendini Germe

Bebeklerde kendini germe olayı bebeğin ilk aylarda sağlıklı olup olmadığının göstergesi de olduğundan oldukça önemlidir. Kimi zaman anneler tarafında endişe verici bir hal alabilir. Ancak genellikle bebek uyandıktan veya meme emdikten sonra kollarını açarak kendini germesi söz konusudur.

Bebeklerin ilk zaman davranışları bebeğin sadece gerilme durumu değil ses, ışık gibi durumlara verdikleri tepkilere de dikkat edilmelidir. Özellikle kötü hamilelikler dönemleri yaşayan gebeler, erken doğan bebekler, kötü beslenme hikayeleri, kan uyuşmazlığı gibi durumlar bebeklerin spastik olma ihtimallerini yükseltir. Bu nedenle anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşaması çok önemlidir. Bebek birkaç ay sonra bu refleks davranışlarını değiştirecek ve farklı davranışlarda bulunmaya başlayacaktır.

Bebeklerde “Moro hareketi evresi” olarak tanımlanan ilk aylardaki refleksleri bir süre sonra kaybolacak ve bebeğin gelişim evresi devam edecektir. Bebeğin kendini germesi de bu dönem ile bağlantılıdır. Moro refleksi dört evreden oluşmaktadır. Bunlar;

 • Bebeğin kollarının vücudundan aynı anda uzaklaşması,
 • Bebeğin dirseğinin alt tarafını dimdik açması,
 • Dirsekler bükülme,
 • Sonrasında bebek sakinleşerek normal pozisyona dönecektir.

Bebeğin Kendini Germesi Hangi Durumlarda Tehlikedir?

Bebeklerde ilk aylarda germe hareketi normaldir. Ancak bu durum aşırı veya hiç olmadığında anneler tarafından bebekler muayene ettirilmelidir. Çünkü bu evrede bebeklerin spastik olma ihtimalleri söz konusudur.

 • Eğer bebekler bu süreçte göz teması kurmuyorsa,
 • Renkli şeylere karşı ilgisizlik,
 • Bu davranışı herhangi bir ani davranışa karşı geliştirmiyor ve genel manada sürekli kullanıyorsa,
 • Kaslarında sertlik ya da kendini germe gibi davranışlara dikkat edilmelidir.
 • Yine bebeğin, emme, sıçrama, yönelme, emekleme ve yürüme davranışlarındaki sıkıntılar göz önüne alınmalıdır.

Anneler yukarıdaki davranışlar söz konusu ise bu durumda anne, çocuğun davranışlarının nedenleri hakkında bir uzmandan yardım alarak, buna uygun bir davranış biçimi geliştirmelidir.

Bebekte Kendini Germede Annenin Tavrı

Bebek annenin kucağında uyurken bir anda kendisini gerebilir, anne bu durumda sakin davranarak bu davranışın ilk aylarda doğal olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Anne bebek kucağında ise bebeği ovarak sakinleştirmelidir. Bebek uyuyorken bu davranışı yapıyorsa, anne bebeğin kol ve bacakları yavaşça ovarak bebeğe sevgi gösterilmelidir.

Bebeklerde Kendini Germe Tedavisi

Eğer bebeklerde kendini germe davranışı 6 ay boyunca değişmeyen refleksler şeklinde devam ediyor ise bir uzman doktor tarafından muayene edilmelidir. Doktorlar tarafından yapılacak fiziksel muayene, MR ve EEG ile teşhis konur ve çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilir. Bunun için nörologlar, fizik tedavi uzmanları ve çeşitli branşların ortak çalışması ile farklı tedavi yöntemleri de geliştirilebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ