Bebeklerde Kulağa Su Kaçması

Bebeklerde Kulağa Su Kaçması

Kulağa su kaçması günümüzde birçok kişide yaygın olarak gözlenmektedir. Banyo yaparken, havuz veya deniz sırasında gibi birçok nedene bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. Çok rahatsız edici bir durum olmakla birlikte uzun süre çıkartılamaması konuşurken zonklama, ağrı ve konuşmada sıkıntı çekme ve enfeksiyon oluşumuna kadar gidebilen durumlara neden olabilmektedir.

Bebekler, yapı itibariyle bağışıklık sisteminin zayıf olması ve buna bağlı olarak hastalıklara daha kolay yakalanması gibi nedenlere bağlı olarak daha fazla dikkat istemektedirler. Anneler arasında en çok tartışılan konulardan biri de bebeklerin banyo yaptırılırken, havuza veya denize sokma gibi durumlarda kulak ve göz gibi hassas bölgelere su kaçmasıdır.

Bebeklerde kulak yapısına bakılcak olursa büyüklere oranla daha az kıvrımlı bir yapıya sahiptirler ve buna bağlı olarak kulağa su kaçması gibi olaylar daha çok rastlanmaktadır.

Böyle durumlarda anneler en çok enfeksiyon oluşma riskine bağlı olarak daha çok tedirgin olmaktadırlar. Fakat çok ciddi bir durum olmadığı sürece bebeklerde kulağa su kaçması gibi durumlar ciddi problemler yaratmamaktadır. Bazı anneler bebeğinin kulağına su kaçması gibi durumlarda daha hassas davranmaktadır. Bu gibi durumlarda eczanelerde satılan bazı preparatlar ile, banyodan önce vazelin gibi yağlı preparatlar ile veya pamuk gibi günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğimiz ve bulundurabileceğimiz preparatlar ile kulağa su kaçması önlenebilmektedir.

Bebeklerde Kulağa Su Kaçmasının Nedenleri Nelerdir?

En büyük neden banyo sırasında dikkatsizlik veya bebek hareketinden kaynaklı olarak bebeğin kulağına su kaçmasıdır. Anneler, bebeğin banyosunda çok hassas davranmaktadır. Fakat bazı durumlarda duş sonrasında köpük, su gibi yapıların farkedilememesi sonucunda bu tarz durumlar yaşanabilmektedir. Bu tarz durumlar bebeklerde kulak ağrısı ve uzun süre kalması halinde enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun dışında havuzda veya denizde veya bu gibi birçok durumda bebeğin kulağına su kaçması gibi olaylar yaşanabilmektedir.

Bebeklerde Kulağa Su Kaçması Nasıl Anlaşılır? Bebeğin Verdiği Tepkiler Nelerdir?

Bebeklerde ağlama olayı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda diğer belirtilere ve ağlamanın hangi durumda başladığına bağlı olarak teşhis yapılabilmektedir.

Bebeklerin kulağını çekiştirmesi ve kulakta akıntının olması, kulak ağrısının ve dolayısıyla kulağa su kaçmasının belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Bunların dışında baş sallama, uyumama gibi durumlar kulağa su kaçması belirtileri arasında yer almaktadır. Yularıda da belirtildiği gibi bu durumlar birçok nedene bağlı olarak oluşabildiği için dikkat edilmesi gereken husus, belirtilerin hangi durumdan sonra oluştuğudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ