Reklam

Bebekte İdrar Rengi

  • 01 Haziran 2017
  • 3.239 kez görüntülendi.
Bebekte İdrar Rengi

Bebeklerde vücut fonksiyonları yetişkinlere göre daha farklı ilerlediğinden bazı durumlarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeklerde idrar rengi bazı durumlarda bir hastalık göstergesi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sağlık bir bebekte idrarda koku bulunmaz ve idrar rengi açık sarıdır. Bunun dışında oluşabilecek durumlar bir hastalık habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle idrarda koku oluşması durumunda ve idrar renginin koyulaşması durumunda, uzman doktora gitmek gerekmektedir.

Bebeklerde İdrar Renginin Değişmesi

Bebeklerde idrar rengi normalde açık sarıdır ve renk değişimine yol açabilecek durumlar bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Fakat bazı ilaçlar, idrarda koku veya renk değişimine yol açabilmektedir. Bu durumlarda eczacının ve doktorun bu konuda anneyi ve babayı bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bazı antibiyotikler ishale, idrarda koyulaşmaya veya kırmızı gibi renk değişimine, bazı ilaçlar idrarda kokuya yol açabilmektedir. Bu durumlarda aile bireylerin bilgilendirilmesi ve bu konularda telaş yapmamaları gerekmektedir.

Normal dönemlerde idrar rengi açık sarı bulunmaktadır. İdrar renginin koyulaşması durumunda genellikle öncelikle bilirubin seviyesine bakılmaktadır. Bilirubin seviyesi ile karaciğer rahatsızlıkları, sarılık gibi durumlar hakkında bilgi vermektedir.

Bunun dışında anne sütü idrar renginin açılmasını sağlayabilmektedir. Anne sütünün az tüketimi, çocukta idrarda koyulaşmaya yol açabilir. Bunların dışında bebeklik döneminde oluşabilecek kronik rahatsızlıklar, epilepsi , enfeksiyonel rahatsızlıklar gibi birçok rahatsızlık idrar renginde ve kokusunda değişikliğe yol açabilmektedir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin yetersiz olması bu tür rahatsızlıklarda yan etki riskini daha arttırmaktadır. Bu yüzden bebeklerde bu gibi durumlara daha çok dikkat edilmelidir.

Bebeklerde İdrarda Koku Oluşması

Bebeklerin idrarında normalde koku oluşumu gözlenmemektedir. İdrarda koku oluşumu farkedilen bir durumdur ve bazı metabolik rahatsızlıkların göstergesi olarak sayılabilmektedir. Bu yüzden bu gibi durumlarda daha çok dikkat edilmeli ve idrarda koku oluşması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

  • Normal durumlar dışında idrarda koyu sarı renk oluşması, anne sütünün az alındığı veya enfeksiyonel bağımlı rahatsızlık oluştuğunun göstergesidir.
  • Kırmızı renk oluşması durumunda antibiyotikten kaynaklı bir renk değişimi olduğunun göstergesidir.
  • İdrarın turuncu renkte olması durumunda anne sütü alımının azalması veya yeterli olarak su tüketmemesi gibi durumlardan kaynaklı olduğu düşünülmelidir. Bunun dışında bazı antibiyotikler idrar rengini turuncuya çevirebilmektedir.
  • İdrarın mavi renkte olması durumunda mavi bebek sendromunun bir göstergesi sayılabilmektedir. Bu sendroma kullanılan bazı ilaçlar yol açmaktadır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ