Reklam

Bebekte İlk Önce Azı Diş Çıkması

 • 06 Ocak 2018
 • 1.475 kez görüntülendi.
Bebekte İlk Önce Azı Diş Çıkması

Bebekte ilk önce azı diş çıkması pek sık rastlanan bir durum değildir. Genellikle farklı periyotlarda ve farklı şekillerde gerçekleşen bir diş çıkma sırası söz konusudur. Bu diş çıkarma sırasında genetik faktörlerin rolü büyüktür. Bu diş çıkarma evresi boyunca salya, hafif derecede ateş birlikte görülmektedir.

Bunun yanı sıra bebeğin uyku düzeni değişebilmektedir. Genellikle dişlerin çıkması 5. ay itibariyle başlar ve 9. aya kadar devam eder. İlk evrede çıkan dişler süt dişleridir. Bazı bebeklerde ise 15. aya kadar diş çıkma devam edebilmektedir.

Diş çıkışı başladığında bebeklerin buldukları her nesneyi ağızlarına götürdükleri gözlenir. Bunun nedeni, dişin çıkacağı bölgede kaşıntı ve ağrı hissi ortaya çıkmasıdır. Bu süreçte annenin en büyük yardımcısı diş kaşıyıcı ve kimyasal içeriği bulunmadığı için bebeğe bir zararı bulunmayan diş kaşıyıcı oyuncaklardır. Ancak bu oyuncakların steril olmasına son derece dikkat edilmelidir. Buna ek olarak vücut ısısı yüksek olan bu dönemde, serin besinler verilmesi de bebek açısından rahatlatıcı olacaktır.

Diş Çıkarma Dönemi Problemleri

Bebeklerin diş çıkarma evresinde, çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi salya akıtma, kaşıntı ve ağrı bunlardan bazılarıdır. Bunlar dışında bu dönemde bebeklerde;

 • Çene ve yanak bölgelerinde kızarıklıklar ortaya çıkması,
 • Salyanın fazla olması ve boğazda birikmesi nedeniyle görülen öksürük,
 • Diş çıkan bölgeyi rahatlatmak isteği ile bebeğin ısırma refleksinin artması,
 • İştahsızlık,
 • Bağırsakların normalden hızlı çalışması ile ortaya çıkan ishal gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Bu belirtiler ortaya çıktığında, eğer anormal seviyede ise pediatri ile görüşmek ve konuyla ilgili bilgi vermek yerinde olacaktır.

Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Rahatlatılması

Bebeğin diş çıkarma sürecini rahat geçirmesini sağlamak için annelerin yapabileceği bazı işlemler bulunmaktadır.

 • Yanak ve çene bölgesinde oluşan kızarıklıklar için nemlendirici ve doğal içerikli kremler kullanılabilir.
 • Meyve püresi ya da sıvı gıdalar, bebeklerin aç kalmaması ve bu süreci hafif şekilde atlanmasına yardımcı olabilir.
 • Eğer bebekte ishal söz konusuysa, sıvı verimi de artırılmalıdır. Doğrudan su ya da sıvı ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak yararlı olacaktır.
 • Bebeğin diş etlerinin rahatlatılması için orta sertlikte besinler verilebilir. Bunun yanı sıra anne sütüne devam edilmesi de ağızda oluşan hassasiyet üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Aynı zamanda bebeğin kas gelişimi için de bu işlem faydalı olacaktır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ