Reklam

Bebekte Kötü Kokulu Kaka

  • 16 Mart 2018
  • 1.686 kez görüntülendi.
Bebekte Kötü Kokulu Kaka

Bebeğin kakasının kötü kokulu olması akla ilk olarak bebeğin tükettiği besinleri getirir. Çünkü bebeğin beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemindeki bozukluklar bunun baş etmeni olabilir. Bundan ayrı bebeğin gün içerisinde yaptığı kaka sayısı bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığını gösterir. Özellikle bağırsaklarda bir enfeksiyon durumunda bebeğin kakası kötü kokar ve hatta rengi değişir. Siyah gibi koyu bir renk halini alır. Bu siyah renkteki kaka bebeğin ilk doğduğu birkaç günde yaptığı siyah kaka ile karışmamalıdır. Çünkü bebek o zaman anne karnından yeni çıkmıştır ve içeride yuttuğu amniyon sıvısının atılımı bu şekilde olmaktadır.

Normalde bebekler ilk doğdukları zaman sıvı ve yeşile yakın bir renkte kakalarını yaparlar. Ama kakaları kokusuz olur. Bunun sebebi sadece anne sütü ile beslenmeleridir. Ek gıdaya başladıkça kakanın özelliklerinde değişimler meydana gelir.

Peki sağlıklı bir çocukta kaka rengi nasıl olmalıdır? Bunu söylemek için ilk önce bebeğin kaç aylık olduğuna, anne sütüne devam edip etmediğine ve ek gıdaya başlayıp başlamadığına bakılır. Bu etkenler bebeğin kakasının hem kokusunu hem rengini hem katılığını etkileyecektir.

Bebeklerde Kötü Kokulu Kaka Nedenleri Nelerdir?

Bebek anne sütünden ayrı ek gıdalar aldıkça o besinler mide asidi, safra ve bağırsak salgılarına maruz kalır. Bu durum bebeğin kakasının renk ve kokusuna etki edecektir. Hatta şöyle ki anneler bebeklerinin yeni doğdukları dönemde kaka yapıp yapmadığını anlayamaz. Fakat bu durum değiştikçe kokudan hemen anlayacaklardır. Bebeğin kakasının kötü kokmasında aldığı besinlerden ayrı kakanın sıvı yada katı olması da etkili olacaktır. Bebek bağırsak enfeksiyonu sebebiyle ishal olabilir. Bu da kakanın sıvı ve kötü kokulu olmasına sebep olur. Gastrointestinal sistemden kaynaklı olan bu durumda kakada kan dahi görülür.

Beslenme sebebiyle oluşan kaka kokularında ise bebeğin kaç aylık olmasına bağlı olarak bir beslenme şekli geliştirilebilir. Hatta sadece bebeğin değil anne sütü ile geçen besinlerin etkisi olabileceği için annenin de beslenmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca bebeğin kakasında oluşan bu kötü koku çürüğümsü bir kokuyu andırıyorsa bağırsaklarda bakteri ürediğini gösterir. Hayvansal gıdaların iyi sindirilemediğini gösterir.

Bundan ayrı bebeğin kakasının sert veya sıvı şeklinde oluşu da sindirim sistemindeki rahatsızlıkların habercisi olabilir. Sıvı kaka ince bağırsakların iyi çalışmadığını, sert kaka ise kalın bağırsakta bir rahatsızlık olduğunun habercisidir.

Eğer bebeğin kakasının rengi beyaz ve beyaza yakınsa, karaciğer ve safra kesesinden kaynaklı bir durum olabilir.

Kötü kaka beraberinde kusma, ateş, bebekte halsizlik-huzursuzluk durumlarına sebep oluyorsa gecikmeden bir hekime gösterilmesi gereklidir. Bebeğin kakasında ve kokusunda artış söz konusu ise enfeksiyonel bir durum olabilir. Uzman doktor tarafından detaylı bir inceleme ile bu durum tedavi edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ