Reklam

Bebekte Siyah Dışkı

  • 17 Ocak 2018
  • 2.757 kez görüntülendi.
Bebekte Siyah Dışkı

Bebekte dışkının rengi, beslenme ve bağırsak sağlığı ile ilgili bilgiler vermektedir. Beslenmenin düzensiz ya da yetersiz olması gibi, fazla olması gibi durumlarda da bebeğin dışkısında farklılıklar gözlemlenebilmektedir. İlk doğdukları zamanlarda siyah renk olan dışkı haricinde, normal renk olarak kabul edilen kahverengi dışkı ile kırmızı ya da beyaz dışkı da bebeklerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin endişelenmek yerine, uzman bir doktora gitmeleri ve bebeği muayene ettirmeleri gerekir.

Yetişkinler ile kıyaslandığında, dışkıda gerçekleşen renk değiştirme bebeklerde ve çocuklarda oldukça fazladır. Bunda bağışıklık sistemi, bağırsaklar, beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktörün etkisi unutulmamalıdır.

Bebeklerde Siyah Dışkı  Nedenleri Nelerdir?

  • Yeni doğan bebeklerde, dışkının siyah ya da siyaha çok yakın koyulukta bir renge sahip olması gayet normaldir. Bebekler yeni doğduklarında dış etkilere fazlasıyla açık ve sindirim sistemi yönünden de gelişmekte aşamasında olduklarından, özellikle ek gıda verildiğinde dışkısında farklı renkler görülebilmektedir. Kabızlıkla birlikte siyah dışkı ortaya çıkabilir, bu durumda bebeğe sıvı takviyesi yapmak gerekir. Aksi halde bebek dışkısını yaparken zorlanacak ve ağlayacaktır.
  • Demir takviyesi yapılan bebeklerin dışkısı genellikle siyah olur ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Büyük olasılıkla demir takviyesi tamamlandığında, dışkı da kahverengi tonlarında olacak ve normal seyrinde devam edecektir. Ancak bebeğe demir takviyesi söz konusu değilse, aynı şekilde ek gıda almıyorsa fakat dışkısı çok koyu ya da siyah ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü bu durum bebeğin bağırsak sisteminde bir soruna işaret ediyor olabilir.

Siyah Dışkı Tehlikeli midir?

Bahsedilen sebeplerden kaynaklanan siyah dışkı tehlikeli bir durum olarak değerlendirilmez. Ancak bebeğin kakası sulu ishal şeklinde ise ve bu durum ek gıda alan bir bebekte meydana geliyorsa, bebeğin büyük olasılıkla verilen gıdalara ya da mamaya karşı duyarlılığı söz konusu olabilir. Diş çıkarma döneminde bulunan bebeklerde, iyice fazlalaşan salyanın yutulması, bağırsaklarda bir alışkanlığa dönüşür ve dışkı sıvılaşabilir, bu durum ishalle aynı değildir.

Bebek yalnızca anne sütü ile besleniyor ancak kabızlık sorunu yaşıyorsa, mutlaka uzmana danışılmalıdır. Çünkü bu durum bağırsaklarda ya da sindirim sisteminde oluşan bir rahatsızlığın habercisi olabilir.
Bebekte devam eden ishal ya da kabızlık, 24 saatten sonra halen devam ediyorsa bunun yanında dışkıda kan gözlemleniyorsa ve bebekte sürekli olarak kusma durumu mevcut ise, bunların yanı sıra bebeğin vücut ısısı yükseliyorsa, vakit kaybetmeden doktora bebek doktora götürülmelidir. Doktor tedavisi haricinde evde uygulanan tedaviler bebeğin sağlığı açısından riskli olduğu için evde tedavi yöntemlerine başvurulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ