Reklam

Bebekte Uykuda İrkilme

 • 03 Ağustos 2018
 • 740 kez görüntülendi.
Bebekte Uykuda İrkilme

Bebeklerde uykuda ikileme durumu uykudan uyanırken ya da tam uykuya dalma esnasında gerçekleşir. Bebeğin aniden kolu atabilir bacağı sıçrayabilir. Genellikle böyle bir durumda bebekler ağlayarak uyanmaktadır. Çünkü bu ani irkilmeden ötürü bebeklerde korkmaktadır. Bu durum anne babalar için de endişe verici bir hal alabilir. Lakin telaş edecek hiçbir şey yoktur. Hemen hemen her çocukta görülen bir olaydır.

Bebekte Uykuda İrkilme Neden Olur?

 • İlk olarak bebeklerde uyku düzeni çok önemlidir. Bebeğin gün içindeki ruh halini etkilediği gibi geceleri de etkileyecektir. Özellikle bebeğin ilk doğduğu günlerde en fazla ihtiyaç duyduğu şey uykudur. 10- 12 saatten az uyuyorsa ve geceleri irkilme yaşıyorsa, muhtemelen sebebi uyku problemidir.
 • Bebeğin beslenmesi ve anne sütü alması ise ikinci önemli etkendir. Eğer bebek gün içerisinde düzenli besleniyor ve anne sütünü tam alıyorsa, geceleri irkilme sebebi olarak gaz sıkışması görülebilir. Gaz problemi her çocukta yaşanmaktadır. Böyle bir durumda çocuğun uygun pozisyona getirilerek gazının çıkartılması sorunun çözülmesinde etkili olacaktır.
 • Bunun tam tersi de irkilme sebebidir. Yani bebek gün içerisinde alması gereken besin ve sütü alamadıysa, uyku esnasında irkilme yaşanabilir. Anneden süt gelip gelmediğini veya sütün yeterli olup olmadığına dikkat edilmeli, yetersiz olması durumunda mamalar ile takviye edilmelidir.
 • Bebeklerde sıçrama genellikle uyku esnasında görülür ve sebepleri gaz, açlık veya uykunun kalitesidir. Ama bunların dışında bebeklerde gündüz uyanıkken de irkilme görülebilir. Öyle bir durumda bebeğiniz kızgın veya stresli olabilir. Oyun oynama isteği ve can sıkıntısından ötürü de kaynaklanabilir.
 • Bebeklerle irkilme genellikle ilk 12 ayda görülüyor. Bu ilk kelimeler kollarda ve bacaklarda sıçrama şeklindedir. Eğer bu kasılmalar geçmeyip daha uzun sürerse spazm haline gelmiş olabilir. Böyle bir durumda muhakkak doktora götürülmesi gerekmektedir. Doktor gerektiği durumlarda EEG filmi çektirerek gerekli tespiti sunabilir.
 • Bazı uzmanlara göre ise bebeklerde bu durumun fazla sık yaşanması ve devamında başka belirtilerinde bulunması epilepsiden şüphelendirir. Bebeğin ani sıçramasının yanı sıra sabit bir yere uzun süre bakması, dalıp gitmesi ve çevreye karşı duyarsız kalması başka belirtileridir. Ani baş düşmeleri gibi nöbet geçirir haller yaşaması da dikkate alınacak durumlardır. Bunlarda nöbet sayısı önem kazanmaktadır. O yüzden bebeğinizin uykuda irkilme sorunu varsa, bu durum direkt olarak epilepsi anlamına gelmemektedir.

Hatta yukarıda sayılan sebeplerin hiçbirisi bebeğinizin uykuda irkilmesine neden olmayabilir. Bebeğimiz sadece korktuğu için ve kötü bir rüya gördüyse de bu tarz irkilmeler yaşayabilir. Fakat eğer bebekte irkilme şikayeti çok sık tekrar ediyorsa, en kısa zamanda uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Lqadya dedi ki:

  ivermectin 2% – buy ivermectin pills ivermectin nz

 2. Lbpedb dedi ki:

  stromectol buy – ivermectin court cost of stromectol

BİR YORUM YAZ