Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınması

Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınması

Kıkırdak, hareket sisteminde kasların kemiklere tutunmasını ve bunlar arasındaki uyumu sağlayarak, vücutta oldukça önemli bir görev üstlenen yapılardan biridir. Kıkırdak aşınması daha çok diz eklemlerinde görülen bir rahatsızlıktır. Kıkırdak işlevlerinde; zedelenme, yaralanma gibi travmalar, yaşlılık, kireçlenme gibi durumlara bağlı olarak azalma gözlenebilmektedir.

Kıkırdak işlevlerindeki bu azalma kişinin hareket sistemi ve vücut yapıları üzerinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle hareket sisteminde yaşanan aksaklıklar, spor yapan kişinin spor hayatını bırakmasına kadar giden problemler oluşturabilmektedir.

Bel ağrısı, bel bölgesine aşırı yüklenme, hareket ve duruşlardaki bozukluklar, bel kas ve eklemlerde yaşanan aksaklıklar gibi birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Kıkırdak aşınmasına bağlı olarak kişinin yürümede ve ayakta durmada zorluklar yaşaması, eğilme, bükülme gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu da bel ağrısının oluşmasına neden olabilir.

Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Yaşlanma ile vücutta hemen hemen bütün fonksiyonlarda azalma ve aksaklıklar gözlenir. Buna bağlı olarak yürümede zorlanma, ayaklarda kireçlenme ve kıkırdaklarda aşınma ve bu gibi komplikasyonlara bağlı olarak bel ağrısı gelişebilmektedir.
  • Diz ekleminde kaza, yaralanma gibi travma nedeniyle oluşan hasarlar ve buna bağlı olarak kıkırdak aşınması gözlenebilmektedir.
  • Kemik erimesi, omurgalarda yaşanan eğrilikler, kanser, spor aktivitelerinde yaşanan aşırı zorlamalar gibi durumlara bağlı olarak bel ağrısı oluşabilmektedir.

Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kıkırdak yapısının güçlenmesi için özellikle Omega-3 içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Omega-3 içeren gıdalar kıkırdak içerisindeki iltihabın giderilmesinde ve buna bağlı olarak kıkırdak yapısının güçlendirilmesinde büyük rol oynamaktadır.
  • Öncelikle kıkırdak aşınması olan kişilerde kilo ve yapılan egzersizler çok önemlidir. Bu kişilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, eklemlerde zorlanma yaratmayacak şekilde düzenli spor yapılması, kas ve kıkırdak güçlenmesini sağlayacak, bu gibi sorunların oluşmasının önlenmesinde etkili olacaktır.
  • Bunların dışında ek olarak fizik tedavi yöntemlerinin düzenli uygulanması ile kıkırdak aşınması ve bel ağrısı gibi komplikasyonlarda azalma gözlenebilmektedir.
  • Ayrıca bel bölgesinde şiddetli ağrıların oluşması durumunda doktor tarafından ilaç tedavisi gerekli görülebilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ