Bel Ağrısı ve Kolda Uyuşma

Bel Ağrısı ve Kolda Uyuşma

Bel ağrısı günümüzde birçok kişide sıklıkla gözlenmekte ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Omurlarda bulunan sinirler beyne kadar iletildiği için bu bölgede yaşanan bir hasar dolaylı olarak bütün vücudu etkileyebilmektedir. Bel ağrılarının en büyük nedenlerinden birisi de o bölgede yaşanan sinir sıkışıklığı veya sinirlerde hasar, zedelenme yaşanmasıdır. Bu durum dolaylı olarak bütün vücudu etkileyebileceğinden kol bölgelerinde uyuşmalara neden olabilmektedir.

Bel ağrısı duruş ve hareketlerde yaşanan bozukluklar, sinir sıkışmaları, omurlarda ve sırt bölgelerinde meydana gelen hasarlar, yaralanma gibi travma faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda çok daha dikkatli olmalı ve ciddi bel ağrıları çeken insanların en yakın sürede bir sağlık kuruluşundan yardım alması gerekmektedir.

Bel Ağrısı ve Kolda Uyuşmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Travma

Yaralanma veya kaza sonucunda omur bölgelerinde ve sinirlerde ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu durum ciddi bel ağrılarına ve vücutta kol ve ayak gibi bölgelerde uyuşmalara neden olabilmektedir.

Aşırı Yapılan Spor Aktiviteleri

Spor aktivitelerinin bilgisizce ve aşırı yapılması, sadece bel bölgesinde değil bütün vücutta ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Ağırlık kaldıran kişilerde bilinçsizce sırt bölgesine aşırı yüklenmeler sonucunda bel ağrıları ve kolda uyuşma gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Sinirlerde Sıkışmalar

Omur bölgesinde bulunan sinirler doğrudan beyin ile bağlantıdır. Bu bölgede yaşanan ani sinir sıkışmaları veya travmalara bağlı olarak sinirlerde oluşan zedelenmeler felç durumuna kadar gidebilecek ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzde yapılan her harekette dikkat edilmesi gerekmektedir.

Duruş ve Hareket Bozuklukları

Yanlış duruş, yanlış oturma, yanlış yürüme gibi nedenler bel ve omurlarda ani olarak ortaya çıkan travmalara neden olabilmektedir. Bu durumda doğrudan bel ağrısı ve kollarda uyuşma gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Kemik erimesi, omurlarda kireçlenmeler ve omurgalarda oluşabilecek iltihaplanmalar doğrudan bel bölgesinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir ve ciddi bel ağrıları ve kolda uyuşmalara neden olabilmektedir.

Karaciğer vücudun en önemli hayati organlarından biridir. Bu bölgede meydana gelen hasar vücudun anabolik ve katabolik reaksiyonlarında aksamaya neden olabilmekte ve vücut, yeterince enerji üretecek besini sağlayamayabilmektedir. Bu durum dolaylı olarak halsizlik ve bel bölgelerinde ağrı ve uyuşmalara neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ