Reklam

Bel Çukurunun Fazla Olması

  • 01 Ağustos 2018
  • 1.308 kez görüntülendi.
Bel Çukurunun Fazla Olması

Bel çukurunun fazla olması bir ağrı, genelde sancı ya da herhangi bir probleme sebep olmadığından çoğu kişi tarafından çok sonrasında fark edilen bir durumdur. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

Bel Çukurunun Fazla Olması

Bel çukurunun fazla olması sonradan meydana gelen bir durumsa, ender de olsa kişilerde ağrılara yol açabilmektedir. Bu ağrılar şiddetli olmamak ile birlikte her zaman meydana gelmemektedir. Ağrıyı %100 olarak geçirebilecek herhangi bir tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Bu ağrıyı gün içinde doktorunuzun önerdiği egzersizler ile hafifletebilir ya da düzenli olarak fizik tedavi görebilirsiniz.

Bel Çukurunun Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Doğuştan Meydana Gelmesi

Doğuştan itibaren bel çukuru fazlalığınız varsa ve ara ara ağrı hissediyorsanız, bahsetmiş olduğumuz gibi gün içindeki egzersizler ile bu ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bunun dışında ise böyle bir durum ile küçük yaşlarda fark edildiğinde konuyla ilgilenen bir uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

2-)Omurganın Eğri Olması

Omurganın eğriliği de bel çukurunun fazla olmasında bir diğer etkendir. Omurganın eğri olmasının ise sebepleri değişiklik gösterebilir. Doğuştan olabileceği gibi genetik ya da bir kaza sonucunda meydana gelmiş olabilir. Omurga, insan vücudunu ayakta tutan önemli mekanizmalardan biridir. Bu yüzden ki sonradan meydana gelmiş bu durumlarda tedavi olunurken oldukça hassas ve dikkatli olmak gerekmektedir.

Bel Çukurunun Fazla Olması Nasıl Önlenir?

  • Kalça ve bel kaslarının düzenli olarak hareket etmesi gerekmektedir. Bunun için ise öncelikle bir fizik tedavi uzmanına danışmanız oldukça yararlı olacaktır. Böylece önerilen egzersizler ile her gün belirlediğiniz zamanda bu egzersizleri yapmanız bel çukurunun büyümesini engelleyebilecektir.
  • Ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Belinizi incitecek ya da zorlayacak hareketlerden uzak durmalısınız.
  • Hamilelikte karnın büyümesiyle bel çukurunun genişlemesi de söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda önceden önlem alarak doktorunuzun da önerisiyle spor yapabilirsiniz ve bu durumu engelleyebilirsiniz.
  • Günlük hayattaki yürüyüşünüz ve duruşunuz da oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca dik durmalı (rahatsız edecek kadar değil) ve eğilirken oturarak eğilip kalkmalısınız.
  • Sırt üstü yatarak bu şekilde de egzersizler yapmalısınız. Bu tür egzersiz yapmak uzuvlarınızın ağrımasına sebep olabilir fakat vücudunuzu alıştırarak adım adım uygulamalar yaptığınızda bu ağrıların oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

NOT: Bu tür durumlar günlük hayatınızda herhangi bir problem yaratmıyorsa size yani ağrıması gibi, kesinlikle bir sağlık sorunu olmadığını yeniden hatırlatmak isteriz. Günlük egzersizler yaparak zaten bel çukurunun büyümesini engelleyebilirsiniz. Fakat ağrı söz konusu ise kesinlikle bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ